Podsumowanie akcji "Przystanek Szczepienie"

23.12.2021

2691 osób przyjęło szczepionkę przeciw COVID-19 podczas akcji „Przystanek Szczepienie”, skierowanej do studentów uczelni wyższych, nauczycieli akademickich, pełnoletniej młodzieży szkolnej, mieszkańców Lublina i obcokrajowców. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się podsumowanie inicjatywy.
 
- Od początku pandemii zwracam uwagę na to, że przejście przez jej różne fazy z jak najmniejszymi stratami dla zdrowia i życia mieszkańców województwa lubelskiego, zapewni nam realizowanie jednego, wspólnego celu. Oprócz zasadniczego hasła na autobusie dowożącym do „Przystanku Szczepienie” był napis „Gramy razem” – to jest warunek powodzenia wszelkich działań przeciwpandemicznych, służących ochronie zdrowia i życia – podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.
 
W podsumowaniu „Przystanku Szczepienie” wzięli udział przedstawiciele wszystkich podmiotów współtworzących akcję: rektorzy: Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie tworzący Związek Uczelni Lubelskich, prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie Grzegorz Malec, prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie Tomasz Fulara i dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz.
 
Doceniając ich wkład, wojewoda lubelski przekazał na ręce prorektora Politechniki Lubelskiej dr. hab. Dariusza Czerwińskiego, dyplom uznania dla Związku Uczelni Lubelskich za zainicjowanie i prowadzenie akcji „Przystanek Szczepienie” będącej świadectwem odpowiedzialności i troski o zdrowie studentów i pracowników wszystkich uczelni wyższych Lublina oraz mieszkańców regionu, profesjonalizm, zaangażowanie i skuteczność w realizowaniu obowiązków w czasie walki z pandemią COVID-19 oraz godną pochwały i naśladowania postawę mającą na celu dobro wspólne.
 
Za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19, okolicznościową monetę Narodowego Banku Polskiego, otrzymał natomiast prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który – jak mówił wojewoda lubelski – jest podmiotem tworzącym dla szpitali klinicznych, a te z kolei odgrywają niezmiernie ważną role w całym systemie lecznictwa szpitalnego.
 
„Przystanek Szczepienie” pierwotnie był zaplanowany na okres 30 września - 4 października 2021 r., ale ze względu na ogromne zainteresowanie, akcja była dziesięciokrotnie przedłużana i ostatecznie zakończyła się 17 grudnia br. Łącznie trwała 23 dni. W ramach akcji uruchomiona została specjalna linia MPK, która nieodpłatnie dowoziła osoby zainteresowane na szczepienia przeciw COVID-19. Ponadto, funkcjonowała infolinia, pod którą można było zgłaszać potrzebę indywidualnego transportu na miejsce szczepienia do Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie. W organizację „Przystanku Szczepienia” zaangażowanych było 3 lekarzy, 4 pielęgniarki, 20 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 28 wolontariuszy.
 
- To, co jest niezwykle ważne, to ta wspólnota myślenia na sprawy ważne, która przeistacza się w działanie. Dużymi krokami budujemy akademicki Lublin. Nie powinniśmy spoczywać na laurach, ponieważ wirus z którym się mierzymy niestety kontratakuje i na kolejne fale musimy być przygotowani. Mam nadzieję, że ta nasza akcja przyczyniła się w znaczymy stopniu do tego, że zarówno my i nasi najbliżsi będziemy się czuć bezpieczniej – mówił pomysłodawca akcji, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.
 
– Współdziałanie dowodzi naszej współodpowiedzialności i solidarności. Celem akcji było przyśpieszenie zwalczania epidemii i pomoc tym, którzy natrafiają na różne bariery związane z dostępem do szczepień. A przecież nie ma innej drogi niż szczepienie, żeby skutecznie zabezpieczyć się przed tym najgorszym, co może nastąpić – dodał prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
 
Lech Sprawka zwrócił uwagę, że to, jak ważne są szczepienia, dowodzą ostatnie tygodnie. - Trzecią falę województwo lubelskie przeszło łagodnie w skali kraju, natomiast podczas czwartej fali pobiliśmy wszystkie rekordy od początku pandemii: rekord zakażeń, rekord hospitalizacji, rekord hospitalizacji na łóżkach respiratorowych, rekordy zgonów. Kolejny atak wirusa nas czeka, widać to w krajach Zachodniej Europy, stąd proces szczepień jest elementem niezmiernie ważnym w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się nowej mutacji – dodał.