Polska armia wzbogaci się o 32 wielozadaniowe samoloty F-35

31.01.2020

- To niezwykle ważny dzień dla polskiego lotnictwa wojskowego, dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, ale też dla bezpieczeństwa całej naszej części Europy – mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas ceremonii podpisania umowy na zakup 32 wielozadaniowych samolotów F-35 dla Sił Powietrznych RP. Spotkanie odbyło się w jednostce wojskowej 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Towarzyszyli im wojewoda lubelski Lech Sprawka i wicewojewoda Robert Gmitruczuk.
 
Umowa przewiduje dostawę 32 wielozadaniowych samolotów F-35A wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej samolotów. Wartość umowy (LOA) wynosi 4,6 mld USD. Polsko-amerykańska umowa przewiduje: dostawę 32 szt. samolotów F-35A oraz 33 szt. silników F-135 w l. 2024-2030 wraz z wyposażeniem zadaniowym, sprzętem obsługi naziemnej oraz wyposażeniem pilota, dostawę elementów systemu szkolenia do baz lotniczych w Polsce, obejmującą m.in. osiem pełnych symulatorów misji, zapewnienie wsparcia techniczno-logistycznego w ramach globalnego systemu Global Support Solution (GSS), który zabezpieczy na wymaganym poziomie eksploatację samolotów F-35A w Siłach Zbrojnych RP do roku 2030, dostawę informatycznego systemu ALlS – Automatic Logistics Information System, niezbędnego do zarządzania eksploatacją samolotów F-35A, przeszkolenie personelu latającego i technicznego tj.: 24 pilotów i ok. 100 techników.
 
- W Europie tylko kilka krajów: Holandia, Włochy, Wielka Brytania i Norwegia posiada F-35. Dołączamy do elitarnego grona państw, które będą mogły korzystać z najnowocześniejszego sprzętu i technologii – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
 
Samoloty F-35 są jedynymi dostępnymi obecnie na rynku produkowanymi seryjnie statkami powietrznymi posiadającymi właściwości „stealth”, które stanowią kluczowy element umożliwiający skuteczną realizację zadań w przypadku konfliktu z przeciwnikiem posiadającym zaawansowane systemy antydostępowe. Samoloty są efektem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych licznych podmiotów wywodzących się z państw-uczestników programu Joint Strike Fighter . To uniwersalne platformy dostosowane do realizacji misji rozpoznawczych, prowadzenia walki radioeletkronicznej, wsparcia komponentu lądowego, czy zwalczania statków powietrznych przeciwnika, zarówno w ramach prowadzonych operacji narodowych, jak i w układzie sojuszniczym.
 
- Kiedy w sierpniu 2018 roku, tu w Dęblinie powiedziałem, że zrobię wszystko, aby epoka postsowiecka w siłach powietrznych, przeszła do historii, wtedy zastanawialiśmy się, czy będzie to możliwe. Jest to możliwe. Dziś słowa zamieniły się w rzeczywistość. F-35 to samoloty wyróżniające się interoperacyjnością, a więc współpracujące także np. z systemem PATRIOT, który zakupiliśmy w 2018 roku, z samolotami F-16, które posiadamy już od kilku lat, a więc gwarantujące bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie. To nie słowa, tylko wypełnione zobowiązania budują zaufanie. A więc zobowiązania wobec polskich pilotów, żeby mogli służyć ma sprzęcie, który jest najlepszy. 2020 rok zaczynamy od mocnego uderzenia. Do Wojska Polskiego już za cztery lata trafią samoloty piątej generacji F-35. To samoloty, które wypełniają program modernizacyjny o nazwie „Harpia". Mamy świetnych, fantastycznych pilotów i to właśnie z myślą o nich dzisiaj została podpisana ta umowa. Z myślą o nich - oni zasługują na to, żeby dysponowali najnowocześniejszym sprzętem - i z myślą o bezpieczeństwie naszej ojczyzny – zaznaczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
 
Dostawy samolotów F-35A dla Polski zostaną zrealizowane w latach 2024-2030. Roczne dostawy będą zawierały się w przedziale 4-6 egzemplarzy. Pierwsze 6 samolotów czasowo zostanie rozmieszczonych w latach 2024-2025 w jednej z baz lotniczych na terytorium USA z przeznaczeniem do szkolenia personelu latającego i technicznego Sił Powietrznych RP. Przylot pierwszych samolotów do kraju przewidywany jest na przełomie roku 2025/26.