Polski Bon Turystyczny można wykorzystać do końca marca 2023 r.

18.01.2023

 
Do końca marca 2023 r. osoby uprawnione mogą skorzystać ze świadczenia - Polski Bon Turystyczny. Do dyspozycji mieszkańców województwa lubelskiego pozostało około 47 mln zł. Środki mogą być wsparciem dla wyjazdowych budżetów podróżujących rodzin i magnesem do zainteresowania się okolicznymi atrakcjami turystycznymi.
 
Wprowadzony w 2020 r. program Polski Bon Turystyczny jest istotnym narzędziem wsparcia społecznego i gospodarczego dla polskich rodzin oraz przedsiębiorców z branży turystycznej. Stymulując popyt na krajową, w tym także lokalną i regionalną turystykę, spopularyzował ideę poznawania własnego kraju, jego przyrody, zabytków i tradycji.
 
Świadczenia w wysokości 500 zł na każde dziecko i 1000 zł na dzieci z niepełnosprawnościami zostało automatycznie przyznane wszystkim uprawnionym do pobierania świadczenia "Rodzina 500 Plus". 
 
Polskim Bonem Turystycznym można płacić za usługi hotelarskie, jednodniowe wycieczki, wejścia do parków rozrywki i atrakcji turystycznych bez konieczności noclegu, ale także za zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży jak obozy, kolonie czy zielone szkoły. Wydłużenie programu do końca marca 2023 r. stwarza możliwość jego pełnego wykorzystania przez większość osób uprawnionych podczas ferii zimowych.
 
W województwie lubelskim lista podmiotów uprawnionych do płatności Bonem Turystycznym wynosi 767. Od początku funkcjonowania programu do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego funkcjonujących w województwie lubelskim trafiło ponad 80 mln zł.
 
Bon Turystyczny przysługuje 370 534 dzieciom w województwie lubelskim. Do końca listopada 2022 r. mieszkańcy regionu zrealizowali płatności bonem na kwotę ponad 142 mln zł. Szacuje się, że mieszkańcy z województwa lubelskiego mogą wykorzystać jeszcze około 47 mln zł dostępnych w bonach.
 
- Do tej pory do przedsiębiorstw turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, które przyjmują płatności Polskim Bonem Turystycznym trafiły już blisko 3 mld zł. A to jeszcze nie koniec, bo dzięki przyjętej we wrześniu tego roku nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym ze świadczenia można korzystać aż do końca marca 2023 r. Przedłużenie terminu obowiązywania programu jest dodatkowym wzmocnieniem ekonomicznym branży turystycznej, szczególnie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, których sytuacja ekonomiczna nie powróciła do okresu sprzed restrykcji obowiązujących w okresie stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii i którym konflikt w Ukrainie dodatkowo utrudnił odbudowę ruchu turystycznego. Nadal jest grupa osób, która nie skorzystała z przysługującego im świadczenia lub nie wykorzystała w całości przysługujących środków i właśnie teraz chętnie dofinansuje w ten sposób zimowy wypoczynek. Muszą jednak mieć przystępną informację, że w najbliższej okolicy mają dostępną ofertę atrakcji, wycieczek lub zimowisk, z których mogą skorzystać wspierając bonem wyjazdowy budżet – podkreśla Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. 
 
Wszystkie informacje dotyczące programu oraz mapa obiektów przyjmujących płatności Polskim Bonem Turystycznym są dostępne na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel.