Ponad 10. tys. maseczek ochronnych trafiło do DPS z terenu woj. lubelskiego

27.07.2020

Przed siedzibą Domu Pomocy Społecznej „Betania” w Lublinie odbył się briefing prasowy dotyczący przekazania maseczek ochronnych, przygotowanych przez osadzonych z jednostek penitencjarnych podległych OISW w Lublinie, dla podopiecznych domów pomocy społecznej z terenu województwa lubelskiego. W akcji przekazania  maseczek uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Jan Kanthak, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik i dyrektor Aresztu Śledczego w Lublinie  ppłk Jacek Wróbel.
 
W ramach współpracy wicewojewody lubelskiego Bolesława Gzika z Ministerstwem Sprawiedliwości i Służbą Więzienną, osadzeni w zakładach karnych uszyli na rzecz Domów Pomocy Społecznej ponad 10 tys. maseczek.
 
- Naszym obowiązkiem jest dostarczenie na terenie województwa lubelskiego środków, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się COVID-19. Wojewoda lubelski wystąpił o dodatkowe maseczki do ministra sprawiedliwości, który wyraził zgodę, aby dzięki pracy osadzonych uszyć maseczki dla najbardziej potrzebujących – powiedział wicewojewoda Gzik.
 
Maseczki zostały rozdysponowane do siedmiu Domów Pomocy Społecznej w Lublinie, trzech z terenu powiatu kraśnickiego, a także do DPS w Matczynie w powiecie lubelskim i DPS w Ostrowie Lubelskim w powiecie lubartowskim.
 
- Od początku, kiedy funkcję ministra sprawiedliwości objął Zbigniew Ziobro, postawił jasno za cel, żeby osadzeni przyczyniali się do poprawy naszej sytuacji. Ci więźniowie, którzy mogą pracują, dzięki temu wytwarzają takie produkty jak maseczki, które mają przyczynić się do zwiększania bezpieczeństwa osób wyjątkowo narażonych na zachorowania na koronawirusa, czyli podopiecznych DPS – mówił poseł Jan Kanthak.
 
Akcja przekazania maseczek została realizowana w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Resort Sprawiedliwości Pomaga.