Poradnik „Biało-Czerwona”, czyli jak czcić barwy narodowe

21.04.2017

Wkrótce będziemy obchodzić, już po raz kolejny, Dzień Flagi RP. Przy tej okazji warto przypomnieć o zasadach funkcjonowania w przestrzeni publicznej barw narodowych. Mówi o tym publikacja „Biało-Czerwona”, wydana przez MSWiA.
 
 „Biało-Czerwona” zawiera wskazówki jak prezentować barwy narodowe, polską flagę, a także bannery w przestrzeni publicznej.  Kwestia ta nie została do tej pory uregulowana ustawowo. Wiele jednostek samorządu terytorialnego i instytucji państwowych nie wie, w jakiej kolejności na masztach i w pomieszczeniach umieszczać flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej z flagami innych państw i jednostek samorządu terytorialnego.
 
Wskazówki zawarte w publikacji MSWiA dotyczą różnych okoliczności, między innymi żałoby, marszów czy powitania gości  zagranicznych. Autor wyjaśnia również, na przykład kibicom, że nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają na zawody sportowe można umieszczać na barwach narodowych, a nie flagach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Polska flaga ma proporcje 5:8.
 
Wydanie drugie rozszerzone zostało o rozdział  „Flagi podczas konferencji i wizyt”. Warto pamiętać o tym, że kolejność flag jest znaczącym sygnałem. Ze względów kurtuazyjnych można umieścić flagę państwa, z którego pochodzi gość, na pierwszym miejscu przed flagą polską. Dotyczy to jednak wizyt najwyższych rangą przywódców takich jak głowa państwa lub szef rządu.
 
Publikacja pt. „Biało-Czerwona” zawiera instrukcje, które mogą się przydać każdemu, kto szanuje nasze barwy narodowe. Wydanie drugie jest dostępne na stronie MSWiA pod adresem
 
https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15928,Poradnik-Bialo-Czerwona-cz...