Posiedzenie młodzieżowej rady ONZ z udziałem wojewody

06.12.2017

Panie i Panowie. Szanowni Państwo, przedstawiciele wszystkim krajów zrzeszonych w ramach ONZ na świecie. Serdecznie gratuluję wam, ale przede wszystkim organizatorom tego dzisiejszego wydarzenia. To jest niezwykle ważna sprawa żebyście mogli porozmawiać, nawet w takich ciekawych strojach, o tym, co jest dzisiaj ważne dla świata, co jest ważne dla ludzkości. ONZ to organizacja, której ogromnie wiele zawdzięczamy, której brakowało kiedyś na początku XX wieku i brak ONZ-tu silnie odczuwaliśmy. Ale to jest też organizacja, która na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, nieco straciła na znaczeniu, z uwagi na to, i na to zwróćcie uwagę przy dzisiejszych obradach, że dużo się mówi w ramach ONZ, a trochę mniej się robi – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podczas inauguracji posiedzenia młodzieżowej rady ONZ w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
 
Model United Nations to znana na całym świecie inicjatywa studencka i uczniowska polegająca na symulacji obrad ONZ. Jej głównym celem jest edukacja, zarówno polityczna, jak i w zakresie wystąpień publicznych, sztuki prowadzenia negocjacji oraz umiejętności językowych (wszystkie obrady prowadzone są w języku angielskim). Każdy z uczestników wciela się w rolę delegata konkretnego kraju, w związku z czym ważnym elementem jest przygotowanie się pod kątem znajomości poglądów państwa na omawiany problem.
 
 
 - Bardzo często w polityce międzynarodowej wiele się mówi, bo na tym polega dyplomacja, ale bardzo rzadko za tym idą stosowne czyny. To się trochę zmienia, również w warunkach Stanów Zjednoczonych, ale ONZ też tak powinien zacząć funkcjonować, na zasadzie nie tylko rozmowy ale i działania. Dialog jest potrzebny, ale musi być płaszczyzna dialogu i cel tego dialogu. Dialog dla samego dialogu nie ma większej wartości. Dialogujcie konstruktywnie. Tak, żeby zmierzać do rozwiązania tych wszystkich problemów na świecie, których jest bardzo dużo, a problemy w niektórych aspektach niestety się nasilają. A to wy jesteście tym pokoleniem, którego te problemy będą dotykały najbardziej za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, jeśli się ich teraz nie rozwiąże. Dziękuję za obecność i życzę wspaniałych obrad w tej sesji ONZ-tu –podsumował wojewoda.
 
Organizatorem lubelskich obrad jest I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie na czele z dyrektorem Stanisławem Stoniem. W spotkaniu udział wzięło ok. 80 uczniów reprezentujących różne szkoły Lublina.