Powiat bialski świętował Dzień Działacza Kultury

11.06.2019

W tym roku Dzień Działacza Kultury powiatu bialskiego odbył się w Krzymoszycach (gm. Międzyrzec Podlaski). To była szczególna uroczystość. Władze powiatu doceniły pracę wielu środowisk i osób związanych z szeroko rozumianą kulturą, które swoim zaangażowaniem i talentem służą mieszkańcom. W dziesiątej edycji tego święta udział wzięli m.in. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, p.o kierownika filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Białej Podlaskiej, Dariusz Litwiniuk, kurator oświaty Delegatury w Białej Podlaskiej Małgorzata Kiec oraz wójtowie gmin powiatu bialskiego. Gospodarzami wydarzenia byli starosta bialski Mariusz Filipiuk wraz ze swoim zastępcą Januszem Skólimowskim, a także wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.
 
Wicewojewoda nawiązując do pochodzącego z łaciny słowa „cultus”, powiedział. - Kultura to słowo wywodzące się z łaciny, oznaczające tyle co uprawiać, pielęgnować, a taka chwila jak dziś, szczególny dzień, to zwieńczenie tej uprawy, którą państwo dokonujecie każdego dnia przez 365 dni w roku. To jest szczególna chwila, kiedy zostajecie państwo docenieni, za to, co jest esencją nas wszystkich: Podlasiaków, Polesiaków, mieszkańców Lubelszczyzny – podkreślił.
 
- Kardynał Stefan Wyszyński, który był silnie związany z Podlasiem, w chwili kiedy było ciężko, powiedział, iż to, że Polska przetrwała długie, ciężkie dziesiątki lat niewoli i rozbiorów to zasługa dwóch czynników i jednego społeczeństwa, polskiego ludu, który poprzez wiarę i właśnie kulturę utrwalał oraz przekazywał dorobek przyszłym pokoleniom – zaznaczył wicewojewoda.
 
Robert Gmitruczuk podziękował za codzienną pracę oraz pogratulował otrzymanych wyróżnień. - Dziękuję za to, że przekazujecie piękną ludową kultury. Działalność animatorów kultury, służy pogłębianiu, utrwalaniu i wprowadzaniu wielu wartości, z którymi współczesny świat nie chce mieć wiele wspólnego. Życzę, by ta kultura-uprawa przyniosła i wydawała plon 60, 80 i 100 krotny, abyście to, co zasiejecie z dumą w przyszłości zbierali – powiedział.
 
Dzień Działacza Kultury, to nie tylko okazja do spotkania ciekawych ludzi, którzy gromadzą się wokół kultury, ale też odpowiedni czas na to, by podziękować i nagrodzić laureatów konkursów powiatowych.
 
Wśród nagrodzonych za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej znaleźli się m.in. Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Jakówek, Zespół Śpiewaczy Jarzębina z Zabłocia, Zespół Pawłowianki, Chór “W Dubicy”, Zespół Ludowy “Sitniczanie” z Sitnika, Zespół “Zorza” z Cicibora Dużego, Ryszard Bielecki oraz Mateusz Łopaciuk. Samorządem gminnym przyjaznym kulturze za 2018 rok została gmina Łomazy