Prawie 800 mln zł trafi do rolników poszkodowanych przez suszę

02.08.2018

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zwiększenie kwoty odszkodowań dla rolników poszkodowanych przez suszę. Na realizację  programu pomocy rząd przeznaczył z budżetu państwa 799,5 mln zł, w tym 697 mln zł na dopłaty do hektara zniszczonych upraw.
 
W województwie lubelskim w wyniku suszy poszkodowanych zostało 11 424 gospodarstw rolnych. Wartość poniesionych strat szacuje się na 76 419 053 zł.
 
- Chciałbym zaapelować do włodarzy naszych samorządów, wójtów, burmistrzów, prezydentów (bo również na terenie tych największych miast znajdują się tereny rolnicze),  o jak najszybsze dostarczanie protokołów oszacowań strat wynikłych z suszy. Na 213 gmin na terenie województwa lubelskiego,  172 gminy zadeklarowało, że wystąpiła klęska suszy na ich terenie i na chwilę obecną  protokoły  przekazało nam tylko 122 samorządy. Są szczególnie tereny mocno dotknięte klęskami suszy, zarówno na północy, jak i południu. Zdajemy sobie sprawę, że to jest kwestia priorytetowa, żeby jak najszybciej po rzetelnym oszacowaniu strat przez komisje szacujące, przekazać te informacje do LUW, do wydziału Środowiska i Rolnictwa celem przekazania tych informacji dalej. Żeby ta pomoc, która jest  oferowana przez rząd została jak najszybciej skierowana do osób  jak najbardziej potrzebujących. Zdaję sobie sprawę, że każdy dzień kiedy pomoc wpłynie dla każdego rolnika będzie bardzo ważna. Każdy dzień to jest ogromna strata. To są zobowiązania finansowe związane z zakupem środków ochrony roślin, w związku z zakupem nawozów. Każda pomoc jest istotna i dlatego apelujemy o pilne, jak najszybsze dostarczanie protokołów z szacowania – mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. 
 
Tegoroczna susza dotknęła 83 procent gmin na terenie całej Polski.
 
(Fot: KPRM)