Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Łukowie

22.04.2018

Premier Mateusz Morawiecki gościł  w niedzielę w Łukowie. Na spotkanie, które odbyło się w hali Szkoły Podstawowej nr 1im. Grzegorza Piramowicza przy ul. Partyzantów 15 przybyło ponad tysiąc osób.
 

Swoje wystąpienie prezes Rady Ministrów rozpoczął od kwestii dotyczącej osób niepełnosprawnych.  – Zdaję sobie sprawę w pełni z tego, jak głębokie są te potrzeby.  Trzeba podkreślić, że nasz rząd, nasz obóz polityczny przeznaczył więcej niż nasi poprzednicy rocznie na wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Albo inne porównanie: renta socjalna, która przez 4 lata rządu naszych poprzedników podniesiona została łącznie o 68 zł. W ciągu jednego roku naszych rządów podniesiona została o prawie 100 zł. Zdaje sobie sprawę, że osoby niepełnosprawne muszą mieć jak najszersze wsparcie. Chcemy rentę socjalną podnieść do poziomu renty minimalnej. To jest koszt ok. 600 milionów złotych. To dodatkowe przekazanie środków dla tych rodzin w wysokości 167 złotych – powiedział premier Morawiecki.
 
 
Poprawa sytuacji osób niepełnosprawnych jest jednym z elementów tzw. Piątki Morawieckiego.  Nowe projekty rządu zakładają też  wsparcie dla uczniów, którzy nie ukończyli 18. roku życia, obniżkę CI, niższy ZUS dla małych firm, a także remont i budowę dróg lokalnych.
 

Premier  omówił  propozycje rządu dotyczące wyprawki dla uczniów. To coroczny element polityki prorodzinnej. Środki będą przysługiwały bez żadnych warunków dla wszystkich rodziców. Mówił o zapowiedzianej  propozycji obniżenia i składek ZUS dla przedsiębiorców, których dochody nie przekraczają dwuipółkrotności minimalnego wygrodzenia. Szef rządu opowiadał również o społecznych programach rządu, takich jak Rodzina 500 Plus czy  Mieszkanie Plus. Nie zabrakło  poruszenia kwestii dotyczących  bezpieczeństwa wewnętrznego, odbudowy sieci posterunków policyjnych, dofinansowaniu służby zdrowia czy ochrony rolników. W swoim wystąpieniu wspomniał też o historii Łukowa i zagadnieniu dotyczącym dróg lokalnych.
 
 
Wizyta w Łukowie odbyła się w ramach spotkań z mieszkańcami   polityków Prawa i Sprawiedliwości, które odbywają się  w całym kraju. Szef rządu do Łukowa przybył po raz pierwszy. Po zakończeniu oficjalnej części premier Morawiecki poświęcił czas na rozmowę z mieszkańcami