Premier Morawiecki przedstawił plan działań rządu na kolejne cztery lata

19.11.2019

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie exposé. Program swojego rządu przedstawił dziś przed południem. - Polacy powierzyli nam to zadanie w wyborach, które miały najwyższą frekwencję od 30 lat. Otrzymaliśmy od Polaków silny, demokratyczny mandat, który wynika z rekordowej liczby głosów oddanych na nasze ugrupowanie – podkreślił premier. - Jaką Polskę przekażemy naszym następcom? Nadeszła chwila rozstrzygnięć. Wielkość to kwestia wyboru. Idziemy ku nowemu i niech Bóg nad naszą drogą czuwa.
 
Exposé premiera Mateusza Morawieckiego
 
Podstawowymi wartościami, na których według prezesa Rady Ministrów należy rozwijać kraj powinny być: wolność, sprawiedliwość, demokracja, poszanowanie własności i  dialog społeczny. Premier podkreślał, że państwo dobrobytu to państwo rodzin i przedsiębiorców.
 
Właśnie polityce prorodzinnej premier Morawiecki poświęcił wiele uwagi. Mówił o programach  przysługującym kolejnym pokoleniom rodziny.  - Dzieci otrzymują 500 plus, starsi są zwolnieni z podatku, rodzice mają obniżony PIT, rozwój musi być sprawiedliwy. Nie zapominamy o emerytach, o seniorach, o słabszych, o niepełnosprawnych. Będziemy kontynuować wypłatę emerytura plus, a w 2021 roku nastąpi wypłata czternastej emerytury. W ciągu 3 lat wyrwaliśmy z zagrożenia biedą ok. 2 mln Polaków. To wciąż za mało – podkreślił premier.
 
Podczas swojego przemówienia premier Morawiecki zapowiedział dalszą przebudowę systemu podatków i uproszczenie prawa podatkowego.Przypomniał, że obowiązkiem państwa jest wspieranie przedsiębiorców i  tworzenie im warunków do rozwoju.
 
- Będziemy dążyć do sprawiedliwego i skutecznego systemu podatkowego w UE. Międzynarodowe korporacje przez lata unikały płacenia podatków, a to nie jest normalne. Największe i najbogatsze firmy muszą płacić podatki tam, gdzie czerpią zyski. Przebudujemy system podatków. Wprowadzimy kolejne ulgi dla mniejszych przedsiębiorców. Wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm. Obniżamy podatki dla przedsiębiorców. Wspieramy polskie firmy. To norma i normalność. Pierwsza kadencja była ukierunkowana na uszczelnienie podatkowe. Nie zaprzestaniemy tego – mówił.
 
Premier wspomniał, że chciałby, aby zaczęła działać strategia wielkiego powrotu Polaków do ojczyzny. - Możemy być za 20 lat znacząco większym narodem – mówił. Dodał, że powrót dotyczy wszystkich. - Tych dramatycznie doświadczonych w poprzednich pokoleniach, tych ze Wschodu i tych z Zachodu. Oni wzbogacą Polskę – stwierdził.
 
Uruchomimy składający się ze środków krajowych i unijnych program o wartości 2 mld zł, który sprawi, że polska szkoła będzie odpowiadała nie tylko potrzebom teraźniejszości, ale i przyszłości – mówił szef rządu, prezentując kolejny cel - zeroemisyjne szkoły. - Uruchomimy zostanie program o wartości 2 mld zł, który sprawi, że polska szkoła będzie odpowiadała potrzebom przyszłości. I dodał: - Przeprowadzimy modernizację szkół. Zmniejszyliśmy liczbę stron ustaw, ale chcemy iść dalej. Powołany zostanie sejmowy zespół, którego celem będzie zidentyfikowanie i zaproponowanie zmian deregulacyjnych dla obywateli i biznesu. W taką normalność warto inwestować. Inwestujemy w tych, którzy niosą Polskę dalej. Zwiększyliśmy subwencję oświatową. Na przyszły rok przeznaczymy dla nauczycieli środki na wzrost wynagrodzeń.
 
W exposé nie zabrakło kwestii infrastrukturalnych. - Celem jest zmodernizowanie i wybudowanie aż 9 tys. km torów kolejowych w najbliższych 5 latach. Taką długością torów można by opleść lądowe granice Polski niemal 3 razy. Zainwestujemy dziesiątki mld zł w projekty, które wzmocnią nas wewnątrz i na zewnątrz o m. in. przekop Mierzei Wiślanej, tunel do Świnoujścia, budowę Via Baltica, Via Carpatia, budowę 100 obwodnic, remonty dworców.
 
Premier Morawiecki za cel działań rządu stawia też walkę o czyste powietrze. - Wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe i szereg programów redukujących użycie plastiku. Będziemy proponować kolejne ulgi. Czysty transport ma być dobry dla przyrody i naszych obywateli – wskazywał podczas wystąpienia w Sejmie.
 
Kolejne cztery lata rządów PiS mają zmierzać też w kierunku inwestycji w kulturę aktywności fizycznej. - Wesprzemy kluby sportowe w całej Polsce. Zainwestowaliśmy w 6 tys. obiektów sportowych i przez kolejne 4 lata jesteśmy gotowi na jeszcze więcej – zaznaczał.
 
- Wierzę w naszą własną drogę. Wartości, które nie ginęły z naszymi przodkami, ale trwały przez pokolenia. Wierzę w polską wyobraźnię i wrażliwość. Wierzę w polską przedsiębiorczość i talent, w potencjał naszego kraju. Każdy z nas patrzy na Polskę z innej perspektywy, ale wciąż widzimy ten sam horyzont. Ja tam widzę przyszłe, wdzięczne pokolenia Polaków. Tego chcę i o to proszę – mówił prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
 
Późnym wieczorem Sejm, większością głosów, udzielił Radzie Ministrów wotum zaufania. Za głosowało 237 posłów, przeciw było 214, 3 wstrzymało się od głosu.