Premier Morawiecki w gminie Jastków. „Polska jest na dobrej drodze”

13.09.2019

- Jestem przekonany, stojąc tu w Tomaszowicach, że Polska jest na dobrej drodze – mówił prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego poświęconego inwestycjom drogowym w województwie lubelskim.
 
W gminie Jastków, przy inwestycji powstałej dzięki dofinansowaniu z Funduszu dróg Samorządowych, którą jest droga gminna w Tomaszowicach, z dziennikarzami spotkali się również m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sylwester Tułajew, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
- Tutaj, mieliście państwo okazję zobaczyć, jak działa nasz program dróg samorządowych w praktyce. Ta gmina wcześniej nie doświadczyła nic, i takich gmin jest wiele. Nowe drogi dla takich gmin oznaczają nowe możliwości, nowe rozdanie. Odcinki nowych dróg stwarzają nowe możliwości rozwojowe. Temu ma służyć Fundusz Dróg Samorządowych. Ten fundusz powstał w wyniku moich rozmów na Lubelszczyźnie o infrastrukturze. Wszyscy jednym głosem nakłaniali nas do wygospodarowania jak największej puli środków z budżetu na realizację programu. Cieszę się, że udało się stworzyć fundusz 6 miliardowy. My te środki pozyskaliśmy ze skutecznej walki z przestępcami podatkowymi – podkreślał premier.
 
- Fundusz Dróg Samorządowych w województwie lubelskim na przestrzeni od 2016-2019 roku, za rządów Prawa i Sprawiedliwości  wynosi około 760 mln zł.  Dla porównania w poprzedniej kadencji ten fundusz wynosił 179 mln zł. To jest gigantyczna różnica i dzięki temu możemy dzisiaj takich dróg podziwiać bardzo wiele. Tu w tej gminie to jest 8 km za 5 mln 600 tys. zł. dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych. Bardzo za to panie premierze dziękujemy, bo to jest sposób na rozwój Lubelszczyzny, ale i przedsiębiorczości, bo wójtowie mówią, że w tych przetargach, które są ogłaszane również teraz, uczestniczą przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy, którzy się też dzięki temu rozwijają – mówił wojewoda Czarnek.
 
Podczas wizyty w gminie Jastków Mateusz Morawiecki spotkał się z Kołami Gospodyń Wiejskich  w Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowicy. Spotkanie uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca właśnie z Dąbrowicy. 
 
- To dzięki wam mamy dobry czas dla Polski. Dziękuję paniom z całego serca. Dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich nastąpił postęp w samoorganizacji polskich kół, postęp polskiego życia ludowego był bardzo widoczny. Dziękuję za coś niezwykle ważnego dla kultury polskiej i dla Polski,  że  podtrzymujecie tradycje i przekazujecie je innym pokoleniom. o piękne, że dbamy o pamięć. Pamięć o polskiej kulturze, tradycjach jest w waszych rękach. Dziękuję wszystkim wspaniałym paniom z Kół Gospodyń Wiejskich. Liczne tradycje polskie wzmacniają rodzinę. My chcemy wynagrodzić polskie kobiety za ich ciężką pracę. Stąd nasze zmiany w polityce społecznej i prorodzinnej. Tradycje mają wielką wartość utrzymywania ciągłości pokoleń. One się mienią w waszych uśmiechach, w przepięknych strojach. Dzięki wam polska kultura staje się coraz bardziej znana na świecie, staje się doceniana – mówił premier na spotkaniu z Kołami Gospodyń Wiejskich.
 
Podczas wizyty w gminie Jastków premier Morawiecki zapalił też znicz na Cmentarzu Legionistów Polskich.