Premiera filmu „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK”

22.03.2019

W Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK” w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków. Film przypomina strukturę oraz historię działalności II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej.
 
- Pokazując prawdziwe dzieje Narodu Polskiego w takich filmach będziemy mogli podnieść czoło i powiedzieć światu: To my jesteśmy bohaterami, my jesteśmy ofiarami II wojny światowej. To my żądamy pomocy ze względu na wielkie straty, jakie to państwo poniosło w czasie tej wojny – mówił obecny na premierze wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
II Zamojski Inspektorat Armii Krajowej uważa się  za największą i najsilniejszą liczebnie inicjatywę konspiracyjną na Lubelszczyźnie po 1947 r. To fenomen organizacyjny i społeczny.
 
- Doszliśmy do momentu dziejowego, w którym nie chodzi o odwagę a o zrozumienie konieczności podnoszenia głosu i nazywania rzeczy po imieniu. Doszliśmy do sytuacji w Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie Polacy na świecie postrzegani są jako twórcy obozów koncentracyjnych, jako współtwórcy Holocaustu, współsprawcy II wojny światowej.  Dzisiaj chodzi o honor i godność Narodu Polskiego. Jeżeli nie będziemy przypominać losów Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej, losów polskich żołnierzy, naszych wspaniałych kombatantów, ich ogromnego bohaterstwa, to niestety w niedalekiej przyszłości będziemy świadkami wstydu naszych przyszłych pokoleń za to, co działo się w XX wieku – dodał wojewoda.
 
Podczas spotkania wojewoda Czarnek wręczył w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości kilkunastu osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Wśród nich był  poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, prezes ŚZŻAK AK Okręg Zamość, pomysłodawca i główny inicjator filmu  Sławomir Zawiślak.
 
Wojewoda wręczył też Stowarzyszeniu „Bitwa pod Komarowem” dyplom uznania. Wyróżnienie za świadectwo patriotyzmu, szacunek do Rzeczypospolitej Polskiej oraz zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego, organizowanie przedsięwzięć sprzyjających umacnianiu pamięci historycznej i postaw niepodległościowych, troskę o godne upamiętnienie miejsc, wydarzeń i osób, które na przestrzeni dziejów na różny sposób przyczyniły się do odzyskania i umocnienia niepodległości Ojczyzny, a także za aktywny udział w obchodach świąt państwowych i uroczystości rocznicowych oraz działalność edukacyjną, kulturalną, społeczną i patriotyczną odebrał  założyciel i prezes stowarzyszenia Tomasz Dudek.
 
Z kolei wojewoda był w gronie ośmiu osób, które otrzymały Odznakę Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Prawo noszenia odznaki zostało przyznane przez prezydium zarządu ŚZŻAK Okręg Zamość.
 
 
                                                                                                ***
 
 
Film „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK” został  wyprodukowany przez ŚZŻAK Okręg Zamość i TVP 3 Lublin. Patronat honorowy nad premierą  objęli prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.  Realizacja filmu miała miejsce na terenie województwa lubelskiego. Prace związane ze zdjęciami objęły wnętrza i plenery na Zamojszczyźnie i w Lublinie. Zdjęcia realizowano m. in. w Muzeum Wsi Lubelskiej, kamieniołomach w Józefowie Biłgorajskim, klasztorze oo. Bernardynów w Radecznicy oraz w lasach Zamojszczyzny.