Prezydent Andrzej Duda w Lubartowie. „Pragnę Polski sprawiedliwej”

05.02.2020

- Są tu Państwo od zawsze, jesteście na swojej ojcowiźnie, wychowujecie kolejne pokolenia lubartowian w swojej pięknej, niesamowitej tradycji, zawsze jakże polskiej, jakże mocnej – tradycji dbałości o polskie państwo, walki o polskie państwo do samego końca, tradycji odbudowy po wszystkich nieszczęściach, które przychodziły. A było ich wiele, bo przetaczały się tu wojny, były powstania, pożary, zniszczenia. Lubartów rękami swoich mieszkańców zawsze się podnosił, zawsze był – mówił prezydent RP Andrzej Duda w Lubartowie, gdzie w Zespole Szkół nr 2, przy ul. Chopina spotkał się z mieszkańcami. Prezydentowi towarzyszył wojewoda lubelski Lech Sprawka.
 
- To jest moja wielka satysfakcja, ale ona będzie rzeczywiście pełna wtedy, kiedy będę mógł popatrzeć na istniejącą, tutaj – także w Lubartowie – trasę S19, która łączy granicę litewską z granicą słowacką i prowadzi poprzez całą wschodnią Polskę i która jest ważną trasą na mapie Trójmorza, która łączy Morze Bałtyckie, idąc dalej przez Słowację, przez Węgry, przez Rumunię, przez Bułgarię, z Morzem Czarnym, która rozgałęzia się i idzie w kierunku Słowenii, Chorwacji, nad Adriatyk – zaznaczył prezydent omawiając sprawy ziemi lubartowskiej.
 
Relacja ze spotkania z prezydentem
 
Następnie odniósł się do wystąpienia ogniska ptasiej grypy w powiecie lubartowskim. W walkę z wirusem H5N8 na Lubelszczyźnie zaangażowani byli m.in. wojewoda lubelski i podległe mu służby. – Byłem informowany o tej trudnej sytuacji. Ogromnie dziękuję władzom wojewódzkim i powiatowym za bardzo sprawne działanie. To była niebezpieczna epidemia, którą udało się natychmiast opanować. I bardzo dobrze. Wierzę w to, że wszelkie restrykcje zostaną wkrótce zniesione, i mam nadzieje, że rolnicy i hodowcy będą mogli wrócić do normalnej pracy – podkreślił prezydent.
 
Wśród tematów poruszanych przez głowę państwa było bezpieczeństwo. Prezydent wspomniał o podpisanej ostatnio umowie w Dęblinie na zakup 32 wielozadaniowych samolotów  F-35. Umowa przewiduje dostawę samolotów wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej samolotów.
 
- Podpisaliśmy wielki kontrakt na zakup myśliwców F-35. 32 myśliwce –najnowocześniejsze, najlepsze samoloty na świecie, które wywołają konieczność głębokiej modernizacji polskiej armii, by do tych nowoczesnych systemów dostosowały się nie tylko wojska lotnicze, lecz także wszelkie inne nasze wojska – mówił Andrzej Duda.
 
- Przed nami jeszcze wiele ważnych zadań. Trzeba mądrze i dobrze dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości – to sprawa podstawowa. Wielkim moim pragnieniem, jest Polska, którą jej mieszkańcy, Polacy, nazywają państwem sprawiedliwym, sprawiedliwym pod każdym względem. Jest niezwykle ważne, żeby to poczucie sprawiedliwości było, sprawiedliwego traktowania przez władze państwowe, tego, że władza pamięta o ludziach, chociażby o wspomnianych przeze mnie rolnikach, którzy ciężko pracują, żeby zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe – za co tutaj, na tej ziemi – ziemi tak bardzo rolniczej – z całego jeszcze raz chcę podziękować. To niezwykle ważne zadanie, które realizujecie – dodał.
 
Istotnym punktem wizyty było ogłoszenie startu w wyborach prezydenckich. - Zdecydowałem się kandydować. Uważam, że jest to potrzebne. Uważam, że ta polityka, która była do tej pory realizowana i jest realizowana, jest polityką skuteczną, która prowadzi do wzrostu zamożności Polski, polityką, która nas buduje. Chcę kandydować, żeby proces rozwoju Polski nadal trwał i żeby to wszystko, co dzisiaj robi się w Polsce dla ludzi, dla polskiej rodziny, zwłaszcza tej rodziny, która ma dzieci, było nadal realizowane, a przede wszystkim utrzymane. Bo to jest niezwykle istotne. Dlatego, że to właśnie w ogromnym stopniu zlikwidowało w Polsce biedę, to właśnie sprawiło, że wiele dzieci poczuło się godnie, bo mogły kupić to, co wcześniej mieli ich rówieśnicy, to, o czym marzyły, a na co rodziców nie było stać – zapowiedział prezydent.
 
Polacy pójdą do urn 10 maja br. Datę wyborów prezydenckich podała na zwołanym briefingu prasowym marszałek Sejmu Elżbieta Witek.