Problemy kadrowe tematem konferencji. Minister zdrowia w Lublinie

17.01.2019

W murach Uniwersytetu Medycznego odbyła się IV Konferencja Ogólnopolskiej Debaty "Wspólnie dla Zdrowia". Tematem konferencji były kadry medyczne.
 
- Ważne jest, aby przedstawiciele różnych zawodów medycznych pracowali w jednym zespole, razem dla pacjenta. Zapaść kadrowa w opiece zdrowotnej zaczęła się w latach 90., kiedy błędnie uznano, że pracowników tego sektora jest za dużo. Wszyscy pracujący w opiece zdrowotnej są przemęczeni, pracują bardzo ciężko, często kosztem swoich rodzin, jednak pacjent wymaga czasu i uwagi. Musimy zmniejszać obciążenie pracowników medycznych. Nowe zawody medyczne, które wprowadzamy, powinny tę sytuację poprawić – mówił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.
 
Na debacie obecni byli między innymi wojewoda lubelski dr hab. Przemysław Czarnek, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. Andrzej Drop, wicemarszałek województwa Zbigniew Wojciechowski, profesorowie, eksperci i specjaliści z dziedziny zdrowia.
 
Zaproszeni paneliści dyskutowali na temat roli kadr w systemie ochrony zdrowia. Uczestnicy konferencji starali się określić zadania, zasady działania i strukturę systemu ochrony zdrowia w Polsce. Szczegółowo omawiano funkcjonowanie podstawowej opieki medycznej i opieki wysokospecjalistycznej, a także sposoby zarządzania tymi systemami na poziomie regionalnym i ogólnopolskim. Dyskusja dotyczyła także sposobów finansowania ochrony zdrowia. Podczas obecnej konferencji w Lublinie zostały omówione trzy obszary tematyczne: kształcenie przed i podyplomowe kadr medycznych, nowe zawody w medycynie – ich rola i miejsce w systemie ochrony zdrowia oraz wynagrodzenia w ochronie zdrowia.
 
W czasie trwania konferencji rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Andrzej Drop podpisał w obecności wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka i marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego umowę z wykonawcą inwestycji pn. „Budowa hali sportowo-widowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie”.
 
W wyniku postępowania przetargowego najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Mirbud S.A. mająca trzydziestoletnie doświadczenie w zakresie budownictwa. W zaprojektowanym budynku znajdą się m.in.: wielofunkcyjna hala sportowo-widowiskowa z trybunami dla 800 osób i boiskiem do gry, ściana wspinaczkowa, siłownia,  dwie sale squasha, sala tenisa stołowego, pomieszczenia medycyny sportowej, boiska zewnętrzne. Obiekt uzyskał rekomendację wielu związków sportowych.
 
Ostatnim punktem wizyty ministra Szumowskiego była uroczysta inauguracja projektu „Centrum Innowacyjnych Terapii” KO-MED., które powstało w SPSK Nr 4 w Lublinie. Nowe centrum będzie zajmować  się organizacją i prowadzeniem badań klinicznych komercyjnych i niekomercyjnych innowacyjnych terapii w szerokim zakresie wskazań i wszystkich etapów badań (ze szczególnym uwzględnieniem wczesnych faz).
 
KO-MED  Centra Kliniczne jako jedyny podmiot w Polsce działa na terenie szpitali publicznych w tej skali. Obecnie nadzoruje i prowadzi  działalność badawczą w 9 jednostkach. W roku 2019 zamierza uruchomić kolejne ośrodki w następnych szpitalach.