Przywrócono kolejne posterunki policji na Lubelszczyźnie (wideo)

16.11.2017

Jastków, Michów i Wola Uhruska – w tych miejscowościach woj. lubelskiego po latach przerwy pojawiły się dziś posterunki policji. Uroczystego otwarcia dokonali wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński oraz wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Przywracanie zlikwidowanych za rządów PO-PSL posterunków w małych miejscowościach to jeden z elementów programu rządu PiS, który jest realizowany z powodzeniem, także na Lubelszczyźnie. Powrotowi policjantów do Jastkowa, gdzie zorganizowano główne uroczystości otwarcia trzech posterunków, towarzyszyli mieszkańcy, samorządowcy, a także posłowie na Sejm RP: Sylwester Tułajew i Krzysztof Szulowski.
 
– Ogromnie się cieszę z tego, że siedem z 61 posterunków zostało odtworzonych w woj. lubelskim i za to dostrzeżenie naszych potrzeb z serca panu ministrowi dziękuję – powiedział wojewoda Przemysław Czarnek. – Siedem na 61 to dużo, ale przecież to w naszym województwie zostało zlikwidowanych najwięcej posterunków. Pan minister mówił w swojej wypowiedzi o bezmyślnej decyzji i Jastków jest tego najlepszym przykładem, bo z terenu gminy najbliżej jest do komisariatu na ul. Koncertowej w Lublinie, ale podlegaliśmy pod komisariat w Niemcach, a dojazd z gminy Niemce do tych terenów jest utrudniony. W związku z tym, tak naprawdę, gmina Jastków i gmina Garbów były pozbawione bezpośredniej obecności policji, a przecież nie chodzi o to, żeby policjant gonił złodzieja, tylko o to, żeby nie było złodzieja, bo jest policjant. Chodzi o prewencję.
 
Wojewoda podkreślił, że jesteśmy jednym z najbezpieczniejszych regionów w Polsce i w Unii Europejskiej. –Zawdzięczamy to znakomitemu dowództwu i pracy wszystkich funkcjonariuszy w garnizonie lubelskim. Idziemy naprzód, odtwarzamy komisariaty, bo chcemy działać prewencyjnie i chcemy być jeszcze bardziej bezpieczni – zaznaczył Czarnek.
 
Przywrócenie posterunków nie byłoby możliwe bez wsparcia gmin, które wyłożyły ze swoich budżetów część środków. W Jastkowie było to ok. 150 tys. zł.
 
Bardzo serdecznie gratuluję samorządowcom, wójtom i mieszkańcom tych trzech gmin. Szczególnie chcę pogratulować pani wójt Teresie Kot, panu przewodniczącemu Markowi Wieczerzakowi, bo od samego początku zabiegaliście państwo o to, żeby posterunek w Jastkowie był odtworzony, od początku spotkało się to ze zrozumieniem dowództwa policji i teraz tu w Jastkowie mamy ten sukces, mają sukces mieszkańcy gminy, dzięki Państwu, znakomitej dwójce samorządowców – podkreślił wojewoda lubelski.
 
Zobacz całe wystąpienie wojewody tutaj https://www.youtube.com/watch?v=uPFp7uSOYRY&t=3s