Punkty recepcyjne dla obywateli Ukrainy na terenie woj. lubelskiego

24.02.2022

 
W województwach lubelskim i podkarpackim funkcjonują punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. W związku z agresją rosyjską na Ukrainę na pełną skalę obywatele Ukrainy zyskają pomoc w Polsce. W punktach recepcyjnych otrzymają więcej informacji na temat pobytu w Polsce, zostanie im zapewnione tymczasowe zakwaterowanie, otrzymają ciepły posiłek, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.
 
Na przejściu granicznym Dorohusk-Jagodzin, przed jednym z punktów recepcyjnych odbyła się wczoraj konferencja prasowa wojewody lubelskiego Lecha Sprawki. W spotkaniu uczestniczyli: szef Urząd do Spraw Cudzoziemców minister Jarosław Szajner, wójt gminy Dorohusk Wojciech Sawa, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Grzegorz Alinowski, komendant placówki Straży Granicznej w Dorohusku ppłk Sławomir Gontarz i zastępca komendanta miejskiego Policji w Chełmie komisarz Jarosław Jasina.
 
- Rozpoczęliśmy dzisiaj działanie związane z kryzysem, a właściwie ze stanem wojny na terenie Ukrainy. Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. Okazuje się, że skala inwazji Rosji na Ukrainę jest tak duża, że jesteśmy w zasadzie w zakresie tego najtrudniejszego wariantu. Liczymy się z dużym napływem uchodźców i tym, że będziemy udzielać pomocy Ukrainie w zakresie pomocy poszkodowanym w wyniku działań zbrojnych. Ośrodek recepcyjny, przed którym jesteśmy, jest jednym z czterech na terenie województwa lubelskiego, a jednym z ośmiu na terenie granicy polsko-ukraińskiej. Cztery na terenie województwa podkarpackiego i cztery w przypadku województwa lubelskiego. W naszym województwie te punkty recepcyjne są rozwinięte na wysokości czterech przejść granicznych. Przejścia w Hrebennem, Dołhobyczowie, Zosinie oraz Dorohusku. Jesteśmy w tej chwili przygotowani na pierwszych uchodźców, rozwinęliśmy punkty recepcyjne w ciągu niespełna czterech godzin, dzisiaj, po uzyskaniu informacji w godzinach rannych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – rozpoczął spotkanie wojewoda lubelski Lech Sprawka.
 
- Jednym z zasadniczych zadań punktu recepcyjnego jest wskazanie miejsca pobytu dla tych osób, które wcześniej tego miejsca sobie we własnym zakresie nie ustaliły, bądź też traktują Polskę tylko jako trasę tranzytową w podróży do innych krajów. Jesteśmy podzieli z wojewodą podkarpacką województwami, do których będziemy kierować uchodźców. W przypadku naszego województwa będą to województwa mazowieckie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Zabezpieczamy transport dla tych osób, które nie będą poruszały się własnymi pojazdami. Dlatego, że przez punkt recepcyjny będą przewijać się dwie kategorie osób, tych, które wymagają zabezpieczenia i miejsca pobytu, ale również transportu do miejsca pobytu. Będą też tacy, którzy będą poruszać się własnymi środkami lokomocji, ale nie mają również zabezpieczonych wcześniej miejsc pobytu. Tym celom służy przede wszystkim punkt recepcyjny, oczywiście dodatkowo z funkcją socjalną, stwarzającą możliwość wypoczynku, zjedzenia posiłku, jak również w sytuacji gdyby taka potrzeba zaistniała również pomocy medycznej. Punkty obsługiwane są przez szpitale z naszego województwa: Szpital w Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie, Chełmie, a w przypadku Dołhobyczowa – tam funkcjonowanie punktu medycznego zapewnia minikonsorcjum, którego liderem jest Szpital Jana Pawła II w Zamościu, przy współpracy z Niepublicznym Szpitalu w Zamościu oraz Szpitalem w Szczebrzeszynie – dodał Lech Sprawka.
 
Uruchomienie punktów recepcyjnych zapowiedzieli na wspólnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, wiceministrowie MSWiA Paweł Szefernaker i Błażej Poboży oraz gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej.
 
- Determinacja i agresja ze strony państwa rosyjskiego spowodowała, że dziś spełnia się najczarniejszy scenariusz bezpośredniej zbrojnej agresji wobec Ukrainy – podkreślił szef MSWiA i zapewnił, że Polska od wielu tygodni przygotowuje się na falę uchodźców i że zrobi wszystko, by każdy, kto tego potrzebuje znalazł w Polsce bezpieczne schronienie.
 
Ośrodki recepcyjne znajdują się przy przejściach granicznych: Dorohusk-Jagodzin, Dołhobyczów-Uhrynów, Zosin-Uściług, Hrebenne-Rawa Ruska, Medyka-Szeginie, Korczowa-Krakowiec, Krościenko-Smolnica, Budomierz-Hruszew. W ośmiu punktach recepcyjnych są punkty informacyjne przygotowane przez Straż Graniczną, Urzędy Wojewódzkie oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców.
 
- Jesteśmy gotowi pomagać obywatelom Ukrainy, którzy będą szukali schronienia w naszym kraju, zarówno tym, którzy przyjadą tutaj uciekając od tego, co się dzieje, przyjadą tutaj do swoich rodzin, do znajomych, przyjadą posiadając dokumenty zapewniające im legalny pobyt w Polsce, ale też tym, którzy przyjadą i nie będą mieli wskazanego miejsca, gdzie będą mogli się zatrzymać. Dlatego też każdemu z nich zapewnimy schronienie, zapewnimy wszystko, czego będą potrzebowali. Jesteśmy przygotowani na to, co się w tej chwili dzieje i w miarę rozwoju sytuacji będziemy też to wsparcie wzmacniać. Staramy się informować na bieżąco obywateli przyjeżdżających do nas, co powinni robić, jak mają postąpić i niezależnie jak wjadą, ich pobyt w Polsce w tej chwili jest legalny i mogą się tu zatrzymać. Będziemy podejmowali wszelkie starania żeby mogli tutaj znaleźć godne schronienie i mogli obserwować w spokoju, co się dzieje na Ukrainie – podkreślał szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców minister Jarosław Szajner.
 
Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu Do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75. Została też uruchomiona strona internetowa www.ua.gov.pl 
 
Specjalne linie telefoniczne zostały uruchomione też w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim: +48 692 476 823, +48 692 268 717, +48 883 849 598. Infolinie są czynne codziennie w godzinach 7.00-18.00. Pytania można również przekazywać za pośrednictwem formularza kontaktowego, który jest dostępny na stronie internetowej: https://cudzoziemcy.lublin.uw.gov.pl/kontakt
 
- Każdy obywatel Ukrainy, który będzie chciał przekroczyć polską granicę zostanie wpuszczony, niezależnie od tego, czy okres pobytu będzie upływał na terenie strefy Schengen, czy Rzeczypospolitej, osoba będzie mogła pozostać. Gdy wiza się skończy, dalej ta osoba będzie mogła pozostać, i jeżeli będzie to wjazd na podstawie paszportu biometrycznego czyli na 90 dni, również będą mogli pozostać. Część osób - zdajemy sobie z tego sprawę - nie będzie miała dokumentów, wówczas będą wpuszczani zgodnie z art. 32 ustawy o cudzoziemcach na te 15 dni na legalny wjazd i będą mogli pozostać. Potem zdecydują, czy będą chcieli być dalej w Polsce, czy też jechać dalej, czy wrócić kiedy ta sytuacja się unormuje. Nie ma żadnych ograniczeń dla tych osób, nie będziemy patrzeć na to, czy się kończy możliwość przyjazdu na podstawie wizy, czy też nie. Jeżeli wjadą będą mogli pozostać na terenie Polski i będziemy ich wspierać. Ci, co zechcą będą mogli złożyć wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, a ci, którzy zechcą po prostu wjechać do Polski i tu z nami przebywać, będą mile przyjęci. Te osoby są skanowane, jeśli posiadają paszport, sprawdzane są wizy, osoba która nie ma żadnych dokumentów jest dokładnie sprawdzana, może złożyć wniosek – wówczas pobieramy odciski palców, także wpuszczamy, ale z poszanowaniem wszystkich warunków bezpieczeństwa – dodał szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców minister Jarosław Szajner.
 
- Podległe placówce Straży Granicznej w Dorohusku przejścia graniczne funkcjonują w pełnym zakresie i całodobowo. Straż graniczna zapewnia wszystkie stanowiska odprawy granicznej po to by, ten proces odprawy był sprawny. Oczywiście każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie z pełnym poszanowaniem godności podróżnego i z uwzględnieniem szeroko rozumianych względów humanitarnych – poinformował komendant placówki Straży Granicznej w Dorohusku ppłk. Sławomir Gontarz.
 
W związku z konfliktem zbrojnym, od dzisiaj (25 lutego) wchodzi w życie rozporządzenie, na mocy którego z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 zwolnione będą osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską. Od dzisiaj też minister zdrowia Adam Niedzielski wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COViD-19.
 
- Jeżeli uchodźcy wymagają miejsca zakwaterowania, ponieważ nie mają zabezpieczonego we własnym zakresie, wtedy punkt recepcyjny wskazuje ośrodek, w którym będą zakwaterowani. Dotarcie do punktów zakwaterowania odbywa się w dwóch strumieniach. Ci, którzy poruszają się własnymi pojazdami otrzymują informację do jakiego ośrodka zbiorowego zakwaterowania mają jechać, sami jadą pod wskazany adres, dla osób nie mających środka transportu – jest on organizowany. Transport zamawia punkt recepcyjny – dodał wojewoda lubelski.
 
***
 
Lista punktów recepcyjnych w województwie lubelskim:
● Dorohusk-Jagodzin Pałac Suchodolskich Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki, ul. Parkowa 5, 22-175 Dorohusk – osiedle
● Dołhobyczów-Uhrynów Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Spółdzielcza 8, 22-540 Dołhobyczów
● Zosin-Uściług Zespół Szkół w Horodle, ul. Piłsudskiego 58, 22-523 Horodło
● Hrebenne-Rawa Ruska Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej (zaplecze hali sportowej), ul. Jana III Sobieskiego 5, 22-680 Lubycza Królewska
 
Lista punktów recepcyjnych w województwie podkarpackim:
● Korczowa-Krakowiec Świetlica, Korczowa 155, 37-552 Korczowa
● Medyka-Szeginie Hala sportowa - Medyka 285, 37-732 Medyka
● Budomierz-Hruszew Szkoła Podstawowa w m. Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama
● Krościenko-Smolnica Była Szkoła Podstawowa w Łodynie, Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne