Rodziny z Białej Podlaskiej już w mieszkaniach z rządowego programu

26.05.2018

186 mieszkań w Białej Podlaskiej z programu Mieszkanie Plus jest od dziś w rękach swoich właścicieli. Z udziałem premiera Mateusz Morawieckiego, ministra Jerzego Kwiecińskiego oraz wojewody Przemysława Czarnka w Dzień Matki odbyło się symbolicznie przekazanie kluczy do lokali, które będą wynajmowane z opcją dojścia do własności.
 
Koszt budowy metra kwadratowego wyniósł 1860 zł netto w stanie deweloperskim. W wydarzeniu udział wzięli również wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, posłowie Grzegorz Bierecki i Janusz Szewczak oraz prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.
 
– Biała Podlaska – miasto symboliczne, ponieważ właśnie tutaj rozpoczynamy nasz program budowy i oddawania „Mieszkań Plus”  – powiedział szef rządu podczas uroczystości przekazania kluczy do mieszkań w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus" w województwie lubelskim.
 
Dawniej mówiło się: ciasne, ale własne. Poprzez nasz program mieszkaniowy, mieszkanie nie musi być takie ciasne, ale może być własne. O to nam właśnie chodzi – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że przestrzeń mieszkaniowa, to też trochę przestrzeń wolności i PiS buduje tę przestrzeń wolności dla Polaków.
 
Szef rządu zaznaczył, że to pierwszy rząd przez ostatnie 25 lat, z krótkim interwałem na lata 2005-2007, który patrzy wyłącznie przez pryzmat potrzeb ludzi. Jak mówił jesteśmy rządem, który jest przekonany o tym, że musimy patrzeć właśnie na los zwykłych ludzi.
 
Prezes Rady Ministrów wyraził również nadzieję, że jeśli społeczeństwo polskie zaufa obecnemu rządowi, to takie mieszkania jak w Białej Podlaskiej będą budowane w najbliższych pięciu, dziesięciu latach. – Przede wszystkim chcemy, żeby Polska była jak najbardziej demokratyczna i wolna, a to znaczy, że te cztery największe wartości, o które chodzi całemu społeczeństwu: rodzina, praca, godna płaca i mieszkanie - to wszystko jak w soczewce ma odzwierciedlenie w programie „Mieszkanie Plus” – przekonywał premier Mateusz Morawiecki.
 
Premier wraz z towarzyszącymi osobami, wśród których znalazł się wojewoda Czarnek, pojawił się także na festynie rodzinnym odbywającym się w otoczeniu nowo wybudowanych domów wielorodzinnych. Następnie wojewoda wziął udział w złożeniu przez szefa rządu kwiatów przy pomniku Marii i Lecha Kaczyńskich w Białej Podlaskiej.
 
Deficyt mieszkań w Polsce jest szacowany na 1-2 mln. Dlatego pomoc mieszkaniowa państwa wynika z przesłanek społecznych, a nie ekonomicznych. Państwo interweniuje dlatego, żeby zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkaniowe. Pakiet Mieszkanie Plus jest elementem Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego celem jest poprawa dostępności mieszkań, zwłaszcza wśród osób o przeciętnych i niższych dochodach, oraz zwiększenie udziału w rynku budownictwa na wynajem.
 
Mieszkania w Białej Podlaskiej są przekazywane w standardzie deweloperskim, bo takiego oczekiwali zgłaszający się chętni – każda z rodzin chce lokal urządzić inaczej. Przyszli mieszkańcy chcą wykończyć mieszkania z myślą o swoich potrzebach. Liczba zgłoszeń wielokrotnie przekroczyła dostępne teraz mieszkania, dlatego samorząd planuje kolejne inwestycje. Wśród osób i rodzin, które zamieszkają w nowo oddanych mieszkaniach prawie jedna piąta to osoby z różnym stopniem niepełnosprawności.
 
Zakład Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej poinformował, że rodziny nie zapłacą czynszu do końca wakacji. Zaoszczędzone pieniądze rodziny przeznaczą na urządzenie domów. W Białej Podlaskiej opłata za wynajem 50-metrowego lokalu wraz z mediami wyniesie ok. 900 zł. Realizująca program spółka BGKN przeznaczył na tę inwestycję 20 mln zł. Przetargi na realizację wygrały trzy lokalne firmy. Odbiory techniczne mieszkań w Białej Podlaskiej rozpoczęły się po 15 maja. Wszystkie rodziny powinny wprowadzić się do lokali Mieszkania plus w Białej Podlaskiej na przełomie maja i czerwca.
 
BGKN ma w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 3 mld zł. Inwestycje są realizowane m.in. w oparciu o projekty modelowego domu wielorodzinnego, nagrodzone w ogólnopolskim konkursie urbanistyczno-architektonicznym.
 
Źródło:
https://www.miir.gov.pl/strony/aktualnosci/rodziny-zamieszkaly-w-mieszkaniach-plus-w-bialej-podlaskiej/
https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-w-bialej-podlaskiej-zapewnienie-polakom-warunkow-mieszkaniowych-to.html
 
Fot. LUW oraz KPRM