Rozmowy o ASF w powiecie bialskim. Będzie płot na granicy

10.07.2017

Kilkudziesięciu rolników z terenu powiatu bialskiego przyszło na spotkanie z wojewodą lubelskim Przemysław Czarnkiem, dotyczące Afrykańskiego Pomoru Świń. Wojewoda zadeklarował wsparcie dla poszkodowanych przez wirus ASF.
 
Spotkanie odbyło się w Grabanowie, w siedzibie Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Białej Podlaskiej. Pojawili się na nim głównie rolnicy z powiatu bialskiego, zaproszeni przez Lubelską Izbę Rolniczą. Oprócz wojewody Czarnka w rozmowach z rolnikami uczestniczyli też dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Sławomir Plis, a także prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Piotr Burek.
 
W kilkugodzinnej dyskusji rolnicy poruszyli m.in. problem braku zapłaty za sprzedaną trzodę chlewną, kwestię opieszałości weterynarzy przy wydawaniu decyzji o wypłacaniu odszkodowań za wybite świnie czy problem z uzyskaniem dopłat do ceny sprzedanych tuczników. Zwrócili też uwagę na niewystarczający – ich zdaniem – odstrzał sanitarny dzików oraz to, że po wykryciu ogniska ASF u świń wybijane są one w promieniu 3 km, natomiast w przypadku znalezienia martwego, zarażonego wirusem dzika, takie działania nie są podejmowane. W ocenie rolników cała populacja dzika powinna zostać zlikwidowana, zmienić się musi też ustawa o szkodach łowieckich, która aktualnie jest wadliwa i krzywdząca.
 
Wojewoda zadeklarował, że jeszcze w tym tygodniu wszystkie zgłaszane przez rolników postulaty przekaże do Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – To, co jest istotnie ważne i wydaje się możliwe do zweryfikowania i ewentualnego poprawienia, to przepisy dotyczące dopłat do kilograma żywca – podkreślił  Przemysław Czarnek.
 
Wojewoda poinformował również mieszkańców pow. bialskiego o rządowych planach zwalczania ASF, m.in. budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią i Ukrainą. – Rząd w zeszłym tygodniu zdecydował się na ten krok, bo wybicie dzików do zera na tym terenie nie zabezpieczy nas przed ich przyjściem zza wschodniej granicy. Płot musi powstać. Szykuje się akcja przeczesywania lasów bialskich, żeby znaleźć te dziki, które padły z powodu ASF – zapowiedział Czarnek.
 
Spotkanie zorganizował Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Białej Podlaskiej z siedzibą w Grabanowie.
 
                                                                                               ***
 
Według danych Wydziału Rolnictwa i Środowiska Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego na dzień 10 lipca br. w woj. lubelskim stwierdzono 17 ognisk i 123 przypadki ASF, wszystkie na terenie powiatu bialskiego. Ogniska wyznaczono: nr 1 - Woskrzenice Duże (gm. Biała Podlaska), nr 2 – Mariampol (gm. Leśna Podlaska), nr 3  - Stare Buczyce (gm. Janów Podlaski), nr 4 – Witulin (gm. Leśna Podlaska), nr 5 – Komarno (gm. Konstantynów), nr 6  - Witulin (gm. Leśna Podlaska), nr 7  - Ludwinów (gm. Leśna Podlaska), nr 8  - Wólka Dobryńska (gm. Zalesie), nr 9 Zaczopki Kolonia (gm. Rokitno), nr 10 Dobrynka (gm. Piszczac), nr 11 Bohukały (gm. Terespol), nr 12 Łęgi (gm. Terespol), nr 13 Bohukały (gm. Terespol),   nr 14 Nosów (Leśna Podlaska),  nr 15 Kłoda Duża, (gm. Zalesie), nr 16 Piszczac (gm. Piszczac), nr 17 Romanów, (gm. Janów Podlaski). Wokół ognisk wyznaczono strefy zapowietrzone w promieniu 3 km.
 
W związku z wyznaczeniem 17 ognisk ASF na terenie powiatu bialskiego utylizacji poddano 1562 szt. świń, w tym: 299 bezpośrednio w gospodarstwach, w których stwierdzono ASF, 1287 w obszarze zapowietrzonym (3 km wokół ogniska) oraz 46 w związku z podejrzeniem ASF. Ponadto od początku zwalczania choroby na terenie województwa lubelskiego (tj. 12 sierpnia 2016 r.) prewencyjnie zdjęto do uboju ze strefy zagrożenia (niebieskiej) 38 614 sztuk świń (stan na 4 lipca 2017 r.). Działanie to ma na celu pomoc hodowcom w zbyciu do wyznaczonych zakładów przetwórstwa mięsnego trzody chlewnej w związku z ograniczeniami jakie narzuca w zakresie przemieszczania i zbytu świń ustanowienie przez KE strefy zagrożonej ASF (tzw. strefy niebieskiej), a tym samym ograniczanie strat hodowców.
 
W ramach zwalczania ASF na terenie województwa lubelskiego z budżetu wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej w okresie od stycznia 2017 r. do końca maja 2017 r. wydatkowano kwotę około 1 mln zł. Nie jest jednak to pełny koszt poniesiony przez podmioty uczestniczące w zwalczaniu choroby. Trudno oszacować koszty przeznaczone konkretnie na zwalczanie ASF przez Policję, Wojewódzką Inspekcję Transportu Drogowego, Wojewódzką Inspekcję Sanitarną czy Wojewódzką Inspekcję Handlową, gdyż działania tych podmiotów realizowane są w ramach ich bieżącej działalności.