Rusza program rehabilitacji dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19

07.04.2021

Decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rusza w Polsce szeroki program rehabilitacji postcovidowej. Skorzystać z niego będą mogli wszyscy pacjenci po przebytej chorobie COVID-19, borykający się z problemami wydolności fizycznej oraz oddechowej.
 
Rehabilitacja pocovidowa, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.
 
- W Polsce mamy już ponad 2 mln osób, które przechorowały COVID-19 – mówi minister zdrowia. – Niestety, często po wygraniu z chorobą, zmagają się oni z wieloma dolegliwościami ograniczającymi w znaczący sposób aktywność w życiu społecznym i zawodowym. Nie możemy pozwolić na wykluczenie dużej grupy ozdrowieńców z normalnego funkcjonowania. Musimy pomóc im powrócić do pełni zdrowia.
 
Osoby, które przechorowały COVID-19 i są już ozdrowieńcami niejednokrotnie borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi, kardiologicznymi. Czas trwania rehabilitacji COVID-19 będzie wynosił od 2 do 6 tygodni, przy czym rehabilitacja będzie się rozpoczynać nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19.
 
- Zależy na nam szerokim dostępie ozdrowieńców do świadczeń szeroko rozumianej rehabilitacji postcovidowej. Dlatego do udzielenia takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, oczywiście spełniając wyznaczone kryteria. Nie będzie organizowany żaden konkurs ofert, ale pojawi się wykaz Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia będą udzielane zarówno w oddziałach rehabilitacyjnych, jak i w warunkach ambulatoryjnych oraz w domu pacjenta - podkreśla minister Niedzielski.
 
Do wykazu będzie mógł zgłosić się każdy podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, który ma podpisaną umowę z NFZ. Rehabilitacja pocovidowa będzie stanowiła odrębny produkt w zakresie szerokiej gamy świadczeń rehabilitacyjnych i będzie odrębnie finansowany z funduszu przeciwdziałania COVID-19.
 
W zakres rehabilitacji pocovidowej wejdą m.in.:

  • kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających
  • inhalacje indywidualne
  • treningi marszowe
  • balneoterapia – wg indywidualnych wskazań
  • masaż – wg indywidualnych wskazań
  • hydroterapia, fizykoterapia – wg indywidualnych wskazań
  • treningi relaksacyjne
  • edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia
  • leczenie dietetyczne – wg indywidualnych wskazań
  • wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

 
Informacje ze strony internetowej Ministerstwa Zdrowia.