Ruszyła kampania „Czad i ogień – obudź czujność”

06.12.2017

Kilka dni temu minister Mariusz Błaszczak i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski zainaugurowali kampanię informacyjną  „Czad i ogień - obudź czujność!”. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa poświęcona tematowi kampanii.
 
Celem kampanii, organizowanej przez MSWiA po raz drugi, jest zwiększenie świadomości zagrożenia i ochrona życia osób, które mogą zatruć się czadem. W konferencji udział wzięli: Przemysław Czarnek – wojewoda lubelski, Grzegorz Alinowski – Lubelski Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie, Arkadiusz Iwaniuk – zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Piotr Szacmajer – wiceprezes Krajowej Izby Kominiarskiej oddział w Lublinie.
 
– To kampania, która jest niezwykle potrzebna w Polsce, po to żeby trafić do wyobraźni i świadomości mieszkańców, że nie tylko ogień, ale również i czad jest potężnym zabójcą. W sezonie od października do marca 2016 roku zmarło w wyniku zatrucia czadem 61 osób w skali kraju, to jest potężna ilość. Nie jest dobrze i w tym roku, bo już na początku tego sezonu, od 1 października na terenie naszego województwa doszło do 36 zdarzeń z tlenkiem węgla, zmarła 1 osoba a 18 zostało rannych. To jest zabójca cichy, którego nie widać i nie czuć a przez to jest niezwykle niebezpieczny. Natomiast stosunkowo łatwo się przed nim zabezpieczyć i nie jest to kosztowne– mówił podczas konferencji wojewoda Czarnek.
 
O tym jak uniknąć zatrucia czadem mówił Piotr Szacmajer z Krajowej Izby Kominiarskiej oddział w Lublinie. – Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny, łączy się około 200 razy lepiej z hemoglobiną niż tlen i poraża centralny układ nerwowy. Człowiek jest przytomny, ale nie może się poruszać. Były przypadki, że domownicy byli w domu a osoba, która położyła się, w wyniku działania tlenku węgla zmarła. Konserwacja urządzeń grzewczych jest obowiązkiem lokatora. Ludzie często zapominają, że mając piece czy kuchnie węglowe trzeba je czyścić i konserwować – zaznaczył Szacmajer.
 
W ramach kampanii, MSWiA zachęca do korzystania w domach z  czujników tlenku węgla. Urządzenia przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń pod kątem obecności tlenku węgla (CO). W przypadku wykrycia podwyższonego stężenia czadu uruchamiają głośny alarm dźwiękowy (syrenę o sile 85dB) oraz alarm optyczny. Czułość alarmów jest tak dobrana, aby reagowały już przy stężeniach CO niezagrażających życiu i umożliwiały podjęcie właściwych działań, na długo zanim stężenie czadu osiągnie poziom niebezpieczny dla zdrowia.
 
                                                                                           ***
 
Na zakończenie konferencji wojewoda Czarnek wręczył komendatowi Alinowskiemu dyplom w podziękowaniu za zorganizowanie szkolenia z zakresu pomocy ratowniczej dla pracowników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.