Rząd znów wesprze finansowo rodziny. Wnioski na „Dobry start” od 1 lipca

11.06.2018

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się briefing prasowy dotyczący rządowego programu „Dobry Start”, z udziałem wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztofa Michałkiewicza, pełnomocnika wojewody lubelskiego ds. rodziny Tomasza Pituchy oraz lubelskiego  kuratora oświaty Teresy  Misiuk.
 
Wideo z briefingu https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/925985054241228/
 
„Dobry Start” to program, na podstawie którego rodziny otrzymają raz w roku 300 zł na skompletowanie wyprawki szkolnej na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody. W całej Polsce wsparcie w ramach programu otrzyma 4,6 mln uczniów. W województwie lubelskim dotyczy to 244 tys. dzieci.
 
- 1 czerwca pan premier Morawiecki podpisał rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji  nowego programu Dobry Start. 1 lipca można składać wnioski o świadczenie. Chcemy, żeby pieniądze trafiły do rodzin do końca września.  Program będzie przysługiwał wszystkim dzieciom, także tym, które uczą się w szkołach ponadpodstawowych. Świadczenie będzie przysługiwało również dzieciom wychowującym się w rodzinach zastępczych, w rodzinnych domach dziecka czy w placówkach wychowawczych. Przysługuje wszystkim do 20. roku życia, z kolei dzieciom niepełnosprawnym do 24. roku życia – mówił sekretarz stanu w MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz.
 
- Program ten, jest kolejnym wielkim programem rządu mającym na  celu wspieranie rodziny i dzieci. To praca nad tym, aby współczynniki demograficzne w naszym kraju rosły, ale przede wszystkim, żeby rodziny miały poczucie bezpieczeństwa i tego, że państwo się o nich troszczy – zaznaczył Tomasz Pitucha. 
 
Po briefingu minister spotkał się ze służbami wdrażającymi program (OPS, PCPR itd.) oraz dyrektorami szkół z terenu województwa lubelskiego.
 
                                                                                 ***
 
Wniosek o świadczenie dobry start można składać online już od 1 lipca przez stronę empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną oraz od 1 sierpnia drogą tradycyjną (w formie papierowej). Wniosek należy złożyć do 30 listopada. Złożenie wniosku w lipcu lub w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy zostanie złożony w kolejnych miesiącach, to pomoc do rodziny trafi w ciągu 2 miesięcy  od dnia złożenia wniosku.