Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – wyniki konkursu

31.03.2021

 
164 960 922,36 zł dla województwa lubelskiego w ramach kolejnego konkursu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
 
Jeszcze więcej pieniędzy na rozwój naszego regionu! Rząd premiera Mateusza Morawieckiego rozstrzygnął kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – do jednostek samorządu terytorialnego trafi kolejna transza środków z 13,5 mld zł. Dzięki wsparciu będziemy mogli zrealizować planowane inwestycje m.in. z zakresu ochrony zdrowia np. rozbudowa przychodni rehabilitacyjnej w Sanatorium Krasnobród, czy przebudowa szpitala w Lubartowie. To również inwestycje drogowe np. w gminie Żmudź, w gminie Janów Podlaski, w gminie Trzeszczany, w gminie Konstantynów, w gminie Batorz. Dzięki wsparciu będą mogły być zrealizowane również inwestycje z zakresu modernizacji i budowy sieci wodociągowych np. w gminie Milanów, w gminie Telatyn, w gminie Dorohusk, w gminie Fajsławice. Rządowe środki na inwestycje zmieniają oblicze naszego regionu!
 
Zobacz listę dofinansowanych inwestycji
 
Zrównoważony rozwój – RFIL dla małych gmin i dużych miast w całej Polsce
 
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania
 
W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego ponad 13 mld złotych:
 

  • 6 mld zł – środki, które trafiły latem 2020 roku do wszystkich gmin i powiatów w całej Polsce
  • 4,35 mld zł – środki przyznane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach konkursu w grudniu 2020 roku
  • 1,65 mld zł – środki przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach drugiego konkursu – przyznane właśnie teraz
  • 1 mld zł – skierowany do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi (nabór wniosków zakończył się 12 lutego 2021 r.)

 
Kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości prawie 165 mln zł, przyznany w II konkursie RFIL, pozwoli nam zrealizować ważne lokalne inwestycje.
 
Dzięki rządowym środkom już teraz udało się zrealizować potrzebne nam wszystkim inwestycje. Wśród nich są:
 

  • Przebudowa drogi gminnej nr 112841L w msc Baranów, Dębczyzna, Zagóżdź – gmina Baranów
  • Budowa przedszkola im. Marii Kaczyńskiej w miejscowości Krynice – gmina Krynice
  • Infrastruktura wodno-kanalizacyjna w gminie Kock - sieć wodociągowa w Kocku – gmina Kock

 
Niebawem w realizacji będą również m.in.:
 

  • Budowa budynku Samorządowego Żłobka w Adamowie – gmina Adamów powiat łukowski
  • Budowa sieci wodociągowych i kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy Chełm w latach 2020-2021 – Gmina Chełm
  • Przebudowa dróg na terenie gminy Stężyca – gmina Stężyca

 
Chcesz sprawdzić, jakie dofinansowanie otrzymała konkretna gmina? Skorzystaj z wyszukiwarki!
 
Więcej informacji na temat programu RFIL możesz znaleźć tutaj.
 
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – impuls inwestycyjny dla samorządów w czasie pandemii
 
RFIL to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To także ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.
 
Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Do tej pory w ramach wszystkich naborów prowadzonych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gminy złożyły łącznie 21 370 wniosków. Program w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Jednym z celów wsparcia jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Pieniądze z RFIL trafiły np. do Łodzi, Warszawy, Krakowa czy Poznania, ale też niewielkich miejscowości – nierzadko do tych gmin, które były niedoinwestowane w poprzednich latach.
 
RFIL to wsparcie nie tylko dla samorządów, ale też firm, które realizują inwestycje oraz samych mieszkańców – użytkowników nowych dróg, parków czy osób korzystających z obiektów turystyczno-rekreacyjnych.