Samorządowcy z powiatu kraśnickiego będą budować nowe drogi

11.09.2019

Kolejne umowy na modernizację dróg wręczył samorządom powiatu kraśnickiego wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Symboliczne czeki na kwotę 18.5 mln zł odebrał starosta i przedstawiciele gmin.
 
7,5 mln zł dostanie powiat kraśnicki, a 11 mln zł gminy z terenu powiatu, które składały wnioski na modernizację lub budowę dróg.
 
- Cieszę się, że przypadła mi ta rola -  mówił wojewoda Czarnek podczas wręczenia symbolicznych czeków w sali konferencyjnej Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku.-  Tym bardziej, że to nie są moje pieniądze, tylko wypracowane przez mieszkańców, przekazane w formie podatków do budżetu państwa. Wracają do was w formie różnych programów rządowych, w tym przypadku w postaci Funduszu Dróg Samorządowych.
 
Pomimo obaw, jak zauważył wojewoda, o brak środków na nowe inwestycje w powyborczych budżetach gmin, a także słabość rynku wykonawców, który mógłby mocno ograniczyć możliwość realizacji inwestycji, okazało się, że samorządowcy złożyli wnioski na całość zaplanowanej przez fundusz kwoty.
 
- Skuteczność wykorzystania środków jest fenomenalna. To jest wasza bardzo ciężka praca, by przygotować wnioski formalnie poprawne i znaleźć środki własne– chwalił samorządowców z powiatu kraśnickiego wojewoda.
 
-Bardzo często firmy, które wygrywają przetargi są firmami lokalnymi, które rozwijają się na bazie Funduszu Dróg Samorządowych. A pracy do wykonania na drogach samorządowych jest mnóstwo. Pomoże w tym 10-letni Fundusz Dróg Samorządowych - mówił wojewoda Czarnek.
 
Fundusz Dróg Samorządowych został powołany w 2018 roku. W ramach tego programu w ciągu 10 lat na budowę dróg gminnych i powiatowych przeznaczonych zostanie 36 miliardów złotych.