Spotkanie Rady Kombatanckiej. „Jesteście żywymi świadkami historii”

02.12.2019

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się  spotkanie Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich z województwa lubelskiego i członkowie stowarzyszenia Wrzesień’39.
 
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień’39 działa w Lublinie i na Lubelszczyźnie od 2005 roku. Obecnie liczy ponad 30 członków, z  czego blisko połowa związana jest z tzw. Garnizonem Lubelskim.  Działalność Września 39 polega na kultywowaniu pamięci o losach żołnierzy Wojska Polskiego z 20-lecia międzywojennego, a także okresu I i II wojny światowej. Odtwarza także sylwetki żołnierzy Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej, 10. Brygady Kawalerii, baonu stołecznego zmiany śląsko krakowskiej oraz oddziałów partyzanckich, m.in. zgrupowania mjra Hieronima Dekutowskiego, czy tarnowskiego baonu „Barbara”. Prowadzi liczne działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, naukowe oraz artystyczne.
 
W ciągu 15 lat istnienia, SRH zorganizowało bądź uczestniczyło w kilkuset rekonstrukcjach, inscenizacjach, uroczystościach, lekcjach „żywej historii” i dioramach historycznych. Blisko 100 z nich odbyło się na terenie województwa lubelskiego.
 
W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek wojewody lubelskiego, decyzją z dnia 21 listopada br. uhonorował Medalem Pro Patria pięć osób. 
 
Podczas spotkania Rady odznaczenia wręczył wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Chcę wyrazić wielką wdzięczność i szacunek za to, że środowisko kombatantów utrzymuje tak żywy kontakt z urzędem wojewódzkim i wojewodą. Jesteście żywymi świadkami historii, jej najtrudniejszych fragmentów. Nie ma lepszego sposobu na kształtowanie uczuć patriotycznych dzieci i młodzieży, budowania fundamentów tożsamości narodowej, od osób, które tego w sposób bezpośredni doświadczyły. Dzięki tej współpracy będzie znacznie łatwiej realizować politykę historyczną, którą rząd Zjednoczonej Prawicy oraz Prawa i Sprawiedliwości realizuje od 2015 roku – mówił wojewoda Lech Sprawka. 
 
Jednym z odznaczonych był  ks. kan. Wiktor Łopuch. Ks. Łopuch jest czynnie zaangażowany w kultywowaniu pamięci o poległych poprzez opiekę nad mogiłami znajdującymi się na pobliskim cmentarzu, a także pomnikiem w Pawłowie. Ufundował tablicę upamiętniającą ofiary znajdującą się w kościele parafialnym. W latach 2000-2019 pełnił funkcję proboszcza w parafii pw. św. Jana Czciciela w Pawłowie.
 
Ponadto odznaczeni zostali: Marcin Baranowski, Paweł Ciołek, Andrzej Gładysz i Jacek Romanek.