Spotkanie w sprawie programów „Ciepłe Mieszkanie” i „Czyste Powietrze +”

29.07.2022

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie dotyczące zasad realizacji programu „Ciepłe Mieszkanie” i „Czyste Powietrze +”. W posiedzeniu uczestniczyli wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przemysław Ligenza, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Grzegorz Grzywaczewski, pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw kontaktów z jednostkami samorządu terytorialnego Ryszard Szczygieł oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa lubelskiego.
 
Składam podziękowanie prezesowi NFOŚiGW za wizytę w województwie lubelskim  i za wdrażanie tak ważnych tematów, które w czasie kryzysu energetycznego mają za zadanie oszczędzanie zużywanej energii. Te programy „Ciepłe Mieszkanie” i „Czyste Powietrze +”  to działania, które  mają służyć mieszkańcom naszego regionu, a także dbaniu  o środowisko dla dobra przyszłych pokoleń – mówił wicewojewoda podczas wystąpienia.
 
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Na realizację programu przeznaczono 1,4 mld zł.
 
Ruszyła również nowa odsłona programu pod nazwą „Czyste Powietrze+”.  Właściciele domów jednorodzinnych, którzy będą się ubiegać o dotacje na wymianę starego pieca, tzw. kopciucha oraz ocieplenie domu, otrzymają prefinansowanie. Wypłata środków pieniężnych  nastąpi jeszcze przed rozpoczęciem remontu.
 
Polacy otrzymają z wyprzedzeniem do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji. Na ten cel można uzyskać nawet 90 proc. dofinansowania do 79 tys. zł.