Spotkanie z o. Ibrahimem z Aleppo

22.06.2017

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek spotkał się z o. Ibrahimem, proboszczem parafii św. Franciszka w Aleppo. O. Ibrahim Al. Sabbagh jest Syryjczykiem, który na własną prośbę, został skierowany do służby duszpasterskiej do ogarniętego wojną Aleppo w Syrii.
 
Przyjechał do Polski, bo został nagrodzony Orłem Jana Karskiego za „niesienie nadziei w świecie bez nadziei skazanym na obojętność”. Nagrodę odbierze w poniedziałek 26 czerwca w Krakowie. Wczoraj wieczorem, podczas pobytu w Lublinie, złożył hołd ofiarom Holocaustu – modlił się w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku.
 
– To jest ogromny smutek, który przychodzi do mojego serca, kiedy słyszę, ile osób zostało tu zamordowanych, także okradzionych ze swojej godności, ale w tym samym momencie wracam pamięcią do mojego narodu w Syrii, w Aleppo i znów wszystkie rany w tym momencie się otwierają – powiedział duchowny.
 
Sytuacja w Syrii jest krytyczna, 90 procent ludzi żyje poniżej poziomu ubóstwa. Ojciec ze Zgromadzenia Franciszkanów podkreślił, że potrzebna jest pomoc wszystkich ludzi – ludzi dobrej woli. – Bo kiedy człowiek straci swoją godność ludzką, to tak jakby cała ludzkość z tej godności została okradziona – powiedział.
 
Do sytuacji w Syrii odniósł się wojewoda lubelski. – Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim, ojciec Ibrahim bardzo konkretnie przedstawił sytuację w swojej parafii w Syrii i jej potrzeby. Korzystając z tych wskazań, będziemy organizować różnego rodzaju formy pomocy materialnej, pomocy, którą przekażemy tam – do Aleppo. Dodał, że będzie chciał opowiedzieć o spotkaniu z duchownym na konwencie wojewodów, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.
 
O. Ibrahim Al. Sabbagh w parafii św. Franciszka podejmuje olbrzymi wysiłek duszpasterski, a zarazem humanitarny. Angażuje się w ratowanie życia, zdrowia i godności mieszkańców Aleppo.