Spotkanie z producentami trzody chlewnej w Radzyniu Podlaskim

08.02.2018

Problem Afrykańskiego Pomoru Świń był głównym tematem rozmów wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka z producentami trzody chlewnej z powiatu radzyńskiego. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Gminy Radzyń Podlaski. Uczestniczył w niej również wójt Wiesław Mazurek.
 
Podczas spotkania rolnicy i producenci trzody chlewnej wyrazili obawy związane z możliwością przenoszenia wirusa ASF do gospodarstw, gdzie zasady bioasekuracji są zachowane. Jak zauważyli uczestnicy, realne zagrożenie istnieje ze względu na niekontrolowane przeszukiwania lasów i mokradeł przez osoby, które nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia i tym samym nie spełniają podstawowych zasad bioasekuracji.
 
Wicewojewoda zaznaczył, że współdziałanie administracji rządowej z lokalnymi społecznościami jest w obecnej sytuacji podstawą powodzenia przy skutecznym zwalczaniu choroby. Jego zdaniem zarówno administracja rządowa, jak i samorządowa powinna racjonalnie koordynować działania, by efektywnie walczyć z ASF i minimalizować ryzyko powstawania nowych ognisk. Wicewojewoda podziękował obecnym na spotkaniu za zaangażowanie i merytoryczne wskazówki.