Spotkanie ze starostami na temat Wojsk Obrony Terytorialnej

12.10.2017

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, wicewojewoda Robert Gmitruczuk i szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie płk Piotr Chudzik spotkali się dziś ze starostami powiatów woj. lubelskiego w sprawie naboru ochotników do 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie obecny był także dowódca 2. LBOT płk Tadeusz Nastarowicz.
 
Podczas spotkania została przybliżona historia sformowania 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i jej funkcjonowanie w ramach WOT w Polsce, a także zostały przybliżone działania sprzed jej uformowania. Ppłk Zbigniew Tarka przedstawił z kolei specyfikę i działanie LBOT-u, a także jej aktualną strukturę.
 
Wojewoda Przemysław Czarnek podkreślił, że podstawowym zadaniem WOT jest bronić nas przed ewentualną agresją z zewnątrz. Ale te wojska mają także podstawowe funkcje do spełnienia w czasie pokoju. Są one przydatne nam wszystkim, bez względu na to skąd przyjechaliśmy i z jakich środowisk się wywodzimy. Przykładami są tu powiat bialski i parczewski, gdzie WOT zostały użyte do pomocy przy zwalczaniu ASF.
 
Chcę podziękować za to, że współpraca z samorządami w zakresie tworzenia WOT oraz uruchamiania ich działania jest naprawdę bardzo dobra i spotyka się z życzliwością wszystkich w terenie. Tak to właśnie powinno wyglądać. Te wojska są dla nas, dla naszych mieszkańców, dla wszystkich terenów województwa. Chcemy, żeby świadomość na temat WOT była większa, chcemy rozwiać te wszystkie niepokoje, które się pojawiają. Właśnie po to jest dzisiejsze spotkanie, które stanowi zachętę do dyskusji i do prezentowania informacji w powiatach do czego służą WOT – powiedział wojewoda Czarnek.