Spotkanie ze studentami z Chin w Krasnymstawie

13.07.2017

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek spotkał się ze studentami z Chin, odbywającymi praktyki zawodowe w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie. Zorganizowany staż to jeden z efektów pobytu w grudniu 2016 r. polskiej delegacji w Chinach, z lubelską reprezentacją na czele i nawiązanej tam współpracy.
 
Grupa praktykantów studiuje polonistykę na Kantońskim Uniwersytecie Spraw Międzynarodowych w Chinach. Obecnie kończą roczne studia na polskich uczelniach w Krakowie (UJ) oraz Toruniu (UMK).
 
Wojewoda podziękował prezesowi Spółdzielni Tadeuszowi Badachowi za zorganizowanie praktyk dla 20 studentów z południowych Chin oraz umożliwienie im poznania polskich tradycji, obyczajów oraz pokazanie wzorcowego przedsiębiorstwa, będącego dumą Lubelszczyzny.
 
Pobyt studentów chińskich w województwie lubelskim to zdaniem wojewody Czarnka tylko wstęp do szerokiej współpracy w wymiarze gospodarczym, akademickim oraz z zakresu technologii i innowacji.
 
- Na dobrych kontaktach i przyjaźni opiera się później wszystko – podkreślał Przemysław Czarnek. – Studenci, którzy ukończą polonistykę w Chinach w przyszłości będą na pewno podejmowali przeróżne zadania, ale część z nich będzie z całą pewnością zajmowała się również kontaktami gospodarczymi i handlowymi właśnie z Polską. Znajomość języka, który studiują na pewno może zostać wykorzystana w tych relacjach.
 
Wojewoda wyraził nadzieję, że kontakty bezpośrednie przyszłych absolwentów polonistyki, z takimi zakładami jak OSM w Krasnymstawie, znana w całej Polsce ale i na świecie, w tym na rynku chińskim, będą owocowały dobrymi relacjami w przyszłości i kolejne grupy praktykantów będą chciały odwiedzić województwo lubelskie, by następnie przedstawiać pozytywny obraz Polski i Polaków w Chinach.
 
Wizyta w OSM w Krasnymstawie była także okazją do rozmowy na temat  kondycji tej zakładu, który powstał ponad 100 lat temu. Spółdzielnia jest  jedną z nowocześniejszych firm na Lubelszczyźnie i jedną z nielicznych marek z branży mleczarskiej, która znalazła się na liście 330 najcenniejszych polskich marek w najnowszym rankingu dziennika „Rzeczpospolita”. 
 
***
 
Wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek w grudniu 2016 r., gościł w Chinach w ramach wizyty studyjnej polskich parlamentarzystów i wojewodów pn. „Poznaj Chiny”. Podczas pobytu wojewoda uczestniczył w spotkaniach z lokalnymi władzami, przedstawicielami firm i uczelni wyższych. W ocenie wojewody współpraca na szczeblu regionalnym jest bardzo ważnym aspektem partnerskich stosunków strategicznych pomiędzy Polską a Chinami. Daje szansę na intensyfikację kontaktów handlowych, kulturalnych i w dziedzinie edukacji.