Srebrny jubileusz sióstr dominikanek. Wojewoda podziękował za posługę

10.11.2019

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek uczestniczył w jubileuszu profesji zakonnej czterech sióstr dominikanek. Uroczystości odbyły się w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie.
 
- Siostry inicjowały pracę wspólnoty dominikańskiej w naszej parafii, i w Polsce. Dzisiaj trudno po 25 latach wyobrazić sobie życie naszej parafii bez sióstr dominikanek. Bez sióstr, które prowadzą wspaniały dom dla dzieci, przygotowują dzieci do pierwszej komunii świętej, które prowadzą schole, przygotowują kolonie i półkolonie dla dzieci i młodzieży latem i zimą, i robią wiele pięknych rzeczy – mówił wojewoda Czarnek, parafianin wspólnoty przy ul. Zbożowej w Lublinie.
 
Jubileusz 25-lecia złożenia ślubów zakonnych obchodziły: s. Anna Maria Skowrońska O.P, s. M. Diana Bielak O.P, s. M. Izabela Gątarz O.P i s. M. Joanna Maksim O.P. Srebrny jubileusz był szczególnym momentem dla całego zgromadzenia, gdyż jubilatki są pierwszymi siostrami z Polski, które wstąpiły do włoskiego zgromadzenia. Kilka lat temu świętowały 25 lat obecności na ziemi polskiej, a dziś świętowały jubileusz złożenia ślubów zakonnych. Uroczystość zbiegła się z obchodami 100 - lecia od śmierci założyciela zgromadzenia sióstr dominikanek ks. Didaco Bessi.
 
Wojewoda złożył siostrom serdeczne gratulacje i życzył obfitości Bożego błogosławieństwa na każdy dzień. Przemysław Czarnek wręczył jubilatkom okolicznościowe dyplomy uznania wojewody lubelskiego z medalem. Wyróżnienia przyznano za świadectwo wiary, nadziei i miłości chrześcijańskiej, świadectwo  życia Ewangelią każdego dnia, za ofiarną służbę Bogu i Kościołowi oraz szacunek do człowieka, gorliwą posługę we wspólnocie sióstr dominikanek Matki Bożej Różańcowej, wypełnianie misji głoszenia Słowa Bożego poprzez konkretne czyny oraz wskazywanie wartości, na których warto oprzeć życie,  a także za poświęcenie i oddanie społeczności lokalnej gromadzącej się w kościele pw. św. Stanisława BM w Lublinie.
 
Siostry obecnie pracują w placówkach we Włoszech, Rumunii, w Polsce. Wiele lat poświęcały się pracy misyjnej na Filipinach. Wszędzie tam, gdzie posyłają je śluby posłuszeństwa reprezentują tradycje religijne, kulturę polską i trwale współpracują z Polakami za granicą, głównie współpracując z Domem Polskim w Rumunii oraz w polskich wioskach ucząc dzieci polonii zagranicznej ojczystego języka.