Tłumy na Święcie Niepodległości w Lublinie (zdjęcia, wideo)

11.11.2018

Około 10 tysięcy osób uczestniczyło w oficjalnych uroczystościach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbyły się dziś w Lublinie. – Wszyscy jesteśmy zjednoczeni wokół wartości jaką jest niepodległość i mamy dokładnie takie same zadania jak Piłsudski, Dmowski czy Haller sto lat temu. Musimy tę niepodległość umacniać, rozwijać.  Mamy obowiązek przenieść ją na nasze kolejne pokolenia, po to, żeby mogły cieszyć się dokładnie tak, jak my dzisiaj – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Rocznicowe uroczystości w Lublinie rozpoczęły się o godz. 8.30, od złożenia wieńców przez wojewodę lubelskiego a także inne delegacje pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza na pl. Litewskim.
 
Wideo ze złożenia wieńców
https://www.facebook.com/wojewodaCzarnek/videos/934471520081513/UzpfSTIz...
 
Następnym punktem obchodów była uroczysta sesja Rady Miasta w Lublin w Trybunale Koronnym na Starym Mieście, zaś po niej w lubelskiej archikatedrze odbyła się msza św. w intencji ojczyzny, którą odprawił abp Stanisław Budzik.
 
Nasi wielcy poeci utrwalali w polskiej duszy obraz utraconej ojczyzny – mówił w homilii abp Budzik. – Kapłani powtarzali: ducha nie gaście. Naród nie tracił nadziei, że spełni się żarliwa modlitwa Adama Mickiewicza o wojnę powszechną za wolność ludów, z której wyłoni się Polska wolna i niepodległa. I stało się. W roku 1914 rozpoczął się wielki konflikt zbrojny, w którym mocarstwa zaborcze znalazły się w przeciwstawnych obozach politycznych i militarnych. Na  wszystkich frontach tej wielkiej wojny ginęli Polacy. Z ofiary ich życia wyrosła wolna i niepodległa Polska. 
 
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac Zamkowy, gdzie w obecności ok. 10 tys. mieszkańców Lublina i regionu nastąpiło m.in. wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu Polski oraz wystąpienie wojewody lubelskiego.
 
Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Józef Haller i wielu innych, wiele pokoleń polskich bohaterów, którzy pomimo 123 lat zaborów, pomimo okrucieństw germanizacji, rusyfikacji, najpierw utrzymali polskość, w której byli rozmiłowani, a następnie przy pomocy swoich talentów, którymi ich Pan Bóg obdarzył, doprowadzili nasz naród do 11 listopada 1918 roku – mówił Przemysław Czarnek. – I dokładnie 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Wszyscy ci ludzie byli z rozmaitych stronnictw politycznych i mieli przeróżne poglądy na to, jak ma wyglądać Polska, mieli przeróżne koncepcje ustroju społeczno-gospodarczego. Ale wszyscy oni, tak jak i wszystkie pokolenia ich poprzedzające, jednoczyli się przy jednej, wspaniałej, zasadniczej wartości. Tą wartością jest niepodległość.
 
Wojewoda podziękował wszystkim mieszkańcom za tak liczną obecność na uroczystościach. – Wszyscy jesteśmy zjednoczeni wokół wartości jaką jest niepodległość i mamy dokładnie takie same zadania jak Piłsudski, Dmowski czy Haller sto lat temu. Musimy tę niepodległość umacniać, rozwijać.  Mamy obowiązek przenieść ją na nasze kolejne pokolenia, po to, żeby mogły cieszyć się dokładnie tak, jak my dzisiaj. To jest ogromne zadanie, ale jestem przekonany, widząc nas wszystkich tutaj, że to zadanie zrealizujemy i tym obowiązkom podołamy. Niech Bóg błogosławi wolną i niepodległą Rzeczpospolitą Polską – zakończył wojewoda Czarnek.    
 
Wideo z pl. Zamkowego
https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/2041044959294811/
https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/2262622060635731/
https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/491326094698488/
 
Ostatnim punktem obchodów było odsłonięcie 35-metrowego Masztu Niepodległości, który stanął na rondzie Dmowskiego. W trakcie tej uroczystości wojewoda Czarnek odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do wszystkich uczestników. Z kolei list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego odczytała poseł Elżbieta Kruk, przewodnicząca komitetu honorowego budowy masztu.
 
Wideo z odsłonięcia masztu
https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/741380129574429/
 
W trakcie dzisiejszych obchodów Przemysław Czarnek złożył również kwiaty pod tablicami upamiętniającymi byłych wojewodów: Władysława Cholewę i Jerzego de Tramecourta.