Tak uczciliśmy Święto Niepodległości 2019 w Lublinie (wideo, zdjęcia)

11.11.2019

Tysiące mieszkańców Lublina i regionu wzięło udział w głównych uroczystościach Święta Niepodległości, które zorganizowano na pl. Zamkowym. – Pamiętajmy o tych wielkim zadaniu, jakie jest przed nami. To wypełnianie naszej niepodległości naszą wolnością, zakorzenioną w prawdzie o człowieku, zakorzenioną w chrześcijaństwie – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, nawiązując do słów św. Jana Pawła II.  
 
Dla Czarnka było to ostatnie takie wystąpienie w roli wojewody. Już jutro, podczas pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji, złoży ślubowanie obejmując mandat posła.
 
–  Niepodległość to jest płaszczyzna wolności – podkreślił wojewoda Czarnek. – Niepodległość Polski to jest przestrzeń dla wolności Polaków, którą możemy, ale i powinniśmy wypełniać polskością, polskim językiem, polską kulturą, polską tradycją i zwyczajami, zakorzenionymi w chrześcijaństwie. Po to 101 lat temu nasi ojcowie odzyskiwali niepodległość, po to całe pokolenia przez 123 lata marzyły o niepodległej ojczyźnie. Nie chcieli rozwijać się w innych, obcych państwach. Chcieli być Polakami.
 
Zobacz wideo z wystąpienia wojewody 
https://youtu.be/iFXaWdiuldE
 
– Pamiętajmy o tych wielkim zadaniu, jakie jest przed nami. To wypełnianie naszej niepodległości naszą wolnością, zakorzenioną w prawdzie o człowieku, zakorzenioną w chrześcijaństwie  Niech żyje nasza niepodległa ojczyzna, niech żyje województwo lubelskie, niech żyje miasto Lublin i wszyscy jego mieszkańcy – zakończył wojewoda.
 
Z okazji święta niepodległości specjalne listy do mieszkańców województwa lubelskiego skierowali też premier Mateusz Morawiecki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
 
Dzisiejsze święto powinno nam przypominać o wielkim zobowiązaniu wobec przyszłości naszej ojczyzny – napisał premier Morawiecki. – Powinno wywoływać pytanie, jaką Polskę chcemy zostawić naszym dzieciom i wnukom, naszej narodowej wspólnocie. Powinno skłaniać nas do wyznaczania sobie ambitnych celów, poprzez konsekwentne podnoszenie jakości życia Polaków, poprzez politykę prorodzinną.
 
Całość obchodów rozpoczęła się od złożenia kwiatów na pl. Litewskim pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Następnie w Trybunale Koronnym odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, podczas której wojewoda odczytał Odezwę Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada. Po niej, w lubelskiej katedrze odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny, po której uczestnicy uroczystości przeszli na pl. Zamkowy.
 
Tradycyjnie już podczas uroczystości upamiętniono wszystkich tych, którzy walczyli o niepodległość Polski. Wiązanki kwiatów złożone zostały pod pomnikiem „Zaporczyków”, pod tablicami upamiętniającymi więźniów-ofiary Zamku Lubelskiego w bramie zamkowej oraz pod pomnikiem „Symbolem Lwowa”.
 
Uroczystości na pl. Zamkowym w Lublinie zakończyła defilada wojskowa oraz piknik rodzinny na błoniach, na którym można było podziwiać m.in. wystawę sprzętu wojskowego.  
 
Wojewoda Czarnek upamiętnił też swoich poprzedników, składając kwiaty przy tablicach Władysława Cholewy – delegata rządu RP na województwo lubelskie i wojewodę lubelskiego w latach 1941-1944, Jerzego de Tramecourta – wojewodę w latach 1937-1939 oraz Stanisława Moskalewskiego – wojewodę w latach 1919 – 1926.