Test na koronawirusa podczas nocnej i świątecznej opieki medycznej

25.11.2020

Jeśli nagle zachorujesz lub stan Twojego zdrowia się pogorszy, możesz udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie obowiązuje rejonizacja. Tam również możesz otrzymać zlecenie na test w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.
 
Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie pełnią dyżurów całodobowych. W noce i w dni ustawowo wolne od pracy ich rolę przejmują przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w których można otrzymać pomoc w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
 

Kiedy korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?
 
Skorzystaj z niej, jeśli Ty lub Twoje dziecko źle się czujecie i obawiasz się, że stan zdrowia pogorszy się do następnego dnia. Ale nie ma zagrożenia życia. Udaj się do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W uzasadnionych medycznie przypadkach lekarz może zdecydować się na wizytę domową. Jeśli jednak Ty lub Twoje dziecko czujecie się źle, ale stan jest stabilny, poczekaj do następnego dnia. Zwróć się po pomoc do swojego lekarza POZ.
 

Gdzie szukać pomocy?
Lista punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w województwie lubelskim.