Uczcili rocznicę śmierci porucznika Jana Leonowicza

09.02.2019

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wziął udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę śmierci por. Jana Leonowicza „Burty”. Organizatorami wydarzenia byli Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział Zamość, parafia pw. św. Tomasza Apostoła w Majdanie Sopockim i 10. Drużyna Harcerska „Traperski Krąg” z Suśca. W wydarzeniu uczestniczył m.in. poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak.
 
- Porucznik zginął tutaj jako Żołnierz Wyklęty. To człowiek, który nigdy nie pogodził się, tak jak wiele tysięcy innych polskich żołnierzy, z faktem, że po wygonieniu niemieckich nazistów okupowali nas sowieccy komuniści. Z hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” walczył o niepodległą Ojczyznę i jest to na pewno jeden z tych bohaterów, którym zawdzięczamy dzisiejszą wolność i niepodległość - mówił wojewoda.
 
68 lat temu, 9 lutego 1951 r., w zasadzce zorganizowanej we wsi Nowiny przez grupę operacyjną UB pod dowództwem sierż. Ryszarda Trąbki,  zginął por. Jan Leonowicz ps. "Burta", żołnierz Armii Krajowej, dowódca jednego z najdłużej walczących z komunistami oddziałów partyzanckich samodzielnego Obwodu WiN Tomaszów Lubelski.
 
Jego zwłoki przewieziono do Tomaszowa Lub., gdzie przez dwa tygodnie wystawione były na widok publiczny przed budynkiem PUBP. Do dzisiaj nie wiadomo gdzie zostało pogrzebane ciało  por. "Burty". Zakopano je najprawdopodobniej na nowym cmentarzu przy drodze do Zamościa.
 
Fot. Radio Lublin