W Lublinie odsłonięto odnowiony Pomnik Nieznanego Żołnierza (zdjęcia, wideo)

11.01.2018

Ten pomnik jest właśnie po to, abyśmy nie popadali w grzech niepamięci, żebyśmy uczyli się czym jest patriotyzm, że wymaga od nas gotowości na bohaterstwo, to znaczy codziennego, sumiennego wykonywania naszych obowiązków i zadań, które nam powierzono, które na nas spoczywają – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podczas odsłonięcia Pomnika Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim.
 
Całe wystąpienie wojewody https://www.youtube.com/watch?v=YZ8kfd55fG8
 
Odnowiony pomnik nawiązuje do pierwotnego kształtu i wyglądu z 3 sierpnia 1925 roku. W uroczystości, poza wojewodą, wzięli udział również m.in. komendant Garnizonu Lublin mjr Michał Szmajda, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Marcin Krzysztofik, władze miasta, województwa oraz kombatanci.
 
W kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP mszę św. odprawił biskup Mieczysław Cisło.  Msza była odprawiona w intencji żołnierzy, którzy oddali życie za Ojczyznę, od początku jej dziejów, w szczególności tych spoczywających bezimiennie.
 
Uroczystości następnie były kontynuowane na Placu Litewskim. Rozpoczęły się od złożenia meldunku dowódcy Garnizonu Lublin, podniesienia flagi państwowej na maszt i odegrania hymnu narodowego. Historię Pomnika Nieznanego Żołnierza przybliżył wszystkim dyrektor lubelskiego oddziału IPN.
 
Następnie została odczytana uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie przeniesienia Pomnika Nieznanego Żołnierza z Placu Litewskiego w Lublinie na cmentarz wojskowo-komunalny przy ul. Białej w Lublinie oraz budowy na Placu Litewskim, w miejscu przeniesionego Pomnika, Pomnika Nieznanego Żołnierza w formie nawiązującej do Pomnika z okresu międzywojennego. Potem nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświecenie pomnika, którego dokonał bp Cisło wraz z przedstawicielami innych wyznań.
 
– Dziękuję tym, którzy przyczynili się do odbudowy, odtworzenia Pomnika Nieznanego Żołnierza na kształt tego, który powstał w II Rzeczpospolitej Polskiej. Od grzechu niepamięci co pozwala zarastać grobom ojców naszych wybaw nas Panie - słyszeliśmy z ust ks. bpa. Taki jest powód, dla którego ten pomnik tu powstał przed II Wojną Światową. Taki jest powód, dla którego został umieszczony tutaj. Przede wszystkim służy temu, abyśmy pamiętali o wszystkich tych, dzięki którym tutaj jesteśmy i możemy żyć w wolnym kraju. Żebyśmy z zadumą, kiedy tędy przechodzimy, pochylili się nad ich bohaterstwem i pomodlili się w ich intencji, a nade wszystko w intencji pokoju w Polsce, Europie i na świecie – powiedział wojewoda Czarnek.