W Trzebieszowie poświęcono nagrobek Antoniego Dołęgi (wideo)

11.08.2019

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wziął udział w uroczystości poświęcenia pomnika ostatniego żołnierza niezłomnego Antoniego Dołęgi, którego szczątki zostały pochowane dwa lata temu na cmentarzu w Trzebieszowie Drugim. Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści na czele z senatorem Stanisławem Gogaczem, samorządowcy, rodzina śp. Antoniego Dołęgi, kombatanci.
 
Mszę świętą koncelebrował i homilię wygłosił biskup siedlecki Kazimierz Gurda, który także poświęcił pomnik Antoniego Dołęgi. 2 sierpnia 2019 prezydent RP Andrzej Duda awansował pośmiertnie chor. Antoniego Dołęgę na stopień podporucznika. Awans został odczytany podczas uroczystości, po zakończeniu których, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i zaproszeni goście złożyli wiązanki przy grobie ostatniego żołnierza niezłomnego.
                                    
- Uczestniczymy w uroczystości ku czci pamięci człowieka, który wykazał się niezwykłą cechą, która zawsze każe się zastanawiać przy takich okazjach, co kierowało żołnierzami takimi jak Antoni Dołęga? Tą cechą jest niezłomność. To klucz do rozszyfrowania tajemnicy, dlaczego od 1053. lat Polska i naród polski, który wielokrotnie znajdował się w położeniu, można powiedzieć bez wyjścia, przetrwał, trwa i rozwija się – mówił wojewoda.
 
Obejrzyj wideo 
 
- Przecież w 1945 roku, kiedy Antoni Dołęga służył w wojsku, mógł pozostać w tym wojsku, które było poddane władzy sowieckiej, mógł toczyć pewnie dobre, wygodne życie. Wielu, którzy przedostali się później do WiN-u zastanawiało się, po co to robi? Antoni Dołęga trwał przy wartościach, które na tę niezłomność się składają. Do końca życia trwał na straży wartości, które streszczają się w tym haśle: Bóg, honor i ojczyzna. Takim ludziom, jak Antoni Dołęga zawdzięczamy fakt, że dzisiaj jesteśmy w wolnym i niepodległym państwie – podkreślił wojewoda Czarnek.
 
- Ale nie tylko on był niezłomny. Nie byłoby AK, nie byłoby partyzantki niepodległościowej, nie byłoby żołnierzy niezłomnych i ich walki przez kolejne kilka, kilkadziesiąt lat, która prawdopodobnie przyczyniła się do tego, że nie staliśmy się jedną z republik radzieckich. To nie była walka bez sensu. Ten wielki opór Polaków, partyzantów, żołnierzy później zgrupowanych w WiN-ie, on przekonał sowietów do tego, że z Polski nie da się zrobić kolejnej republiki sowieckiej. To im zawdzięczamy fakt, że zachowywaliśmy jako taką niezależność – zaznaczył wojewoda.
 
- Nie byłoby tej walki, gdyby nie pomoc ludności cywilnej, niezłomnej ludności polskiej wsi, niezłomnych mieszkańców Trzebieszowa i mieszkańców powiatu łukowskiego. Ludność województwa lubelskiego karmiła żołnierzy niezłomnych, pomagała im. Antoniego Dołęgę ukrywali do końca życia, pomagali mu również w czasach jego choroby – podkreślił wojewoda.
 
- Usłyszeliśmy w modlitwie ułożonej przez Antoniego Dołęgę, że on się skarżył Panu Bogu, że go to wszystko już boli, że już nie może wytrzymać, że znajduje się w beznadziejnym położeniu i że ginie. Ale skarżąc się Panu Bogu odwoływał się tylko do Niego. Ten pomnik, za który ogromnie dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej to wspaniała okazja do tego, byśmy znów sięgnęli do wzorców. Bo nie jest tak, że żyjemy sobie spokojnie w niepodległej ojczyźnie i wolności, która nam została dana raz na zawsze. My tę wolność cały czas musimy zdobywać – mówił wojewoda.
 
- Dzisiaj nie jest spokojnie. Żyjemy w czasach, jak powiedział abp. Marek Jędraszewski,  gdzie nie kroczy już po naszych ulicach czerwona zaraza, ale kroczy inna, neomarksistowska, tęczowa, która każe wywracać do góry nogami nasze życie, które uderza w rodzinę, czyli w fundament narodu. Jeśli my znów będziemy wykazywać się biernością i spokojem w podchodzeniu do tej sytuacji to długo tej wolności nie utrzymamy. To nie jest straszenie . To jest rzeczywistość, która nas otacza i którą musimy zrozumieć i dostrzec. My dzisiaj mając takie wzorce jak Antoni Dołęga musimy twardo postawić na swoim i znów stać na straży tych wartości, które kształtowały Polskę od 1053 lat. Tego wymaga do nas patriotyzm, tego wymaga od nas chrześcijaństwo. I dzięki takim wzorcom jak Antoni Dołęga i wszyscy, którzy będą słyszeć o tych uroczystościach, będą potrafili to zrobić. Cześć i chwała bohaterowi Antoniemu Dołędze. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie – zakończył wojewoda.
 
#AntoniDołęga #niezłomni #Trzebieszów #lubelskie #wojewoda #Czarnek #IPN