Weź udział w pikniku „Służymy Niepodległej” w Lublinie i Hrubieszowie

31.10.2019

10 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w 34 miastach Polski odbędą się pikniki „Służymy Niepodległej”. W województwie lubelskim pikniki odbędą się w 2. Pułku Rozpoznawczym przy ul. Dwernickiego 4 w Hrubieszowie i 19. Brygadzie Zmechanizowanej przy  ul. Herberta 49 w  Lublinie.
 
Pikniki to doskonała okazja, żeby poznać współczesne Wojsko Polskie, ale także jego historię. O godz. 11.00 rozpoczną się pokazy sprzętu wojskowego,  wyszkolenia żołnierzy. Będzie też żołnierska grochówka. O godz. 15.00 wszyscy zaśpiewają Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, czyli „Marsz Pierwszej Brygady”. Każdy otrzyma tekst w formie pamiątkowej zakładki do książki.
 
Plakat 
 
„Marsz Pierwszej Brygady” powstał  pod koniec I wojny światowej. Stał się nieoficjalnym hymnem legionistów. 15 sierpnia 2007 roku decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygło, jego fragmenty zostały uznane za Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Dziś Pieśń wykonywana jest podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, uroczystości patriotycznych z udziałem wojska, a także w czasie uroczystości wojskowych organizowanych w jednostkach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Pikniki zakończą się uroczystymi Capstrzykami Niepodległości. W programie pikników jest też m. in. kino frontowe, występy orkiestr wojskowych oraz wiele innych atrakcji.
 
W tym roku po raz pierwszy warszawskim obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyć będzie Edukacyjna Gra Historyczna „Wojsko Niepodległej 1914 – 1939” przygotowana specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży. Już można  pobrać Kartę Uczestnika w Centralnej Bibliotece Wojskowej (ul. Ostrobramska 109), a następnie wykonać cztery zadania, które dotyczą historii oręża polskiego z okresu 6 sierpnia 1914 r. - 31 sierpnia 1939 r. Finał Edukacyjnej Gry Historycznej 10 listopada podczas pikniku „Służymy Niepodległej” w Muzeum Wojska Polskiego.
 
Informacje dotyczące pikniku "Służymy Niepodległej" znajdują się na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/wspolnie-uczcijmy-101-rocznice-odzyskania-niepodleglosci-przez-polske