Więcej badań w kierunku koronawirusa. WSSE ze sprzętem najwyższej generacji

26.06.2020

 
W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie odbyło się spotkanie, którego tematem była profilaktyka zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa lubelskiego, a powodem – inauguracja badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 prowadzonych na sprzęcie laboratoryjnym najwyższej generacji, którym od wczoraj dysponuje WSSE w Lublinie.
 
Jest to drugi takiej klasy sprzęt laboratoryjny w Polsce, który przyczyni się do wykonywania większej liczby badań, skrócenia czasu oczekiwania na wynik oraz wzrostu bezpieczeństwa pracy diagnostów laboratoryjnych. Wykonanie badania dzięki sprzętowi laboratoryjnemu GeneXpert jest bezpieczniejsze dla pracowników.
 
W spotkaniu uczestniczyli m.in. główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń, wojewoda lubelski Lech Sprawka i marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. To właśnie dzięki zaangażowaniu ministra, przy dużym wsparciu wojewody i marszałka, a także lubelskich firm: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., PGE Dystrybucja S.A., Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., PZL Świdnik S.A. i Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie – ten sprzęt został pozyskany.
 
- Państwowa Inspekcja Sanitarna na Lubelszczyźnie sprostała. Mimo wielu wyzwań. Cieszę się, że dziś ich praca będzie jeszcze bardziej efektywna i bezpieczniejsza dzięki nowemu sprzętowi laboratoryjnemu – mówił główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.
 
Podczas spotkania darczyńcom i partnerom działań na rzecz zdrowia publicznego zostały wręczone podziękowania. Lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny uhonorował w ten sposób osoby i instytucje, wyrażając wdzięczność za ich pomoc i zrozumienie.
 
Podziękowania i słowa wdzięczności za wsparcie skierowano też do kierownika Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Krzysztofa Tomasiewicza, dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Karola Tarkowskiego i dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Ochrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” płk. Tadeusza Nastarowicza.
 
Z kolei wojewoda lubelski uhonorował Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie dyplomem z medalem. Wyróżnienie przyznano za profesjonalną pracę na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców województwa lubelskiego, zapobieganie powstawaniu chorób zakaźnych i zawodowych, prowadzenie działalności przeciwepidemicznej poprzez zaangażowanie w badania diagnostyczne w kierunku SARS-CoV-2, kontrolę przestrzegania sanitarnych obostrzeń rządowych, zwiększanie świadomości społecznej w kierunku profilaktyki i propagowania stosowania środków ochrony, a także za wysokie kompetencje kadry zarządzającej i pracowników oraz efektywną współpracę z podległymi stacjami powiatowymi oraz wieloma instytucjami i podmiotami. Dyplom odebrała Maria Jolanta Korniszuk, dyrektor WSSE w Lublinie.