Wicemarszałek Sejmu wręczyła promesy na ponad 45 mln złotych (wideo)

11.03.2019

Gminy i powiaty z województwa lubelskiego otrzymają w tym roku aż 45, 7 mln zł dotacji z rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji  na zadania związane z likwidacją osuwisk, ochroną wąwozów lessowych przed erozją oraz usuwaniem skutków klęsk żywiołowych na swoim terenie.
 
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wręczono promesy przedstawicielom samorządów. W uroczystości uczestniczyli wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.
 
Relacja wideo z uroczystości:
https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/1843065059131830/
 
- Dzisiaj niezwykły dzień dla Lubelszczyzny. Mam nadzieję, że 48 samorządów będzie zadowolonych, a  przede wszystkim mieszkańcy powiatów i gmin, które uzyskają wsparcie. To największe wsparcie w historii, które województwo lubelskie otrzymało. To początek tych środków, które będą kierowane na Lubelszczyznę. Zabezpieczenie w zakresie dróg, też będzie stuprocentowe. Ufam, że te potrzeby, które państwo widzicie będą zabezpieczone i nie będziecie się borykać z trudnościami, które dzisiaj macie. Moją rolą jest dbanie o Lubelszczyznę. Cieszę się, że rząd Mateusza Morawieckiego dostrzega te potrzeby. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie dalej służyła mieszkańcom Lubelszczyzny – mówiła wicemarszałek Beata Mazurek.
 
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  i Administracji przyznało z rezerwy nr 4 promesy na kwotę jakiej dotąd nie było. – Jest czego gratulować. Wystąpiliście za pośrednictwem wojewody lubelskiego do ministra spraw wewnętrznych i administracji o środki finansowe konieczne do tego, żeby w pięknym, ale niekiedy trudnym infrastrukturalnie terenie można było naprawić wszystkie te szkody, które powstały w wyniku rozmaitych zjawisk atmosferycznych, w szczególności opadów deszczu. Gratuluję, ponieważ państwa wnioski w zakresie osuwisk i utwardzania dna wąwozów zostały zrealizowane przez MSWiA w stu procentach. Jeśli chodzi o drogi, to jest w granicach 65 procent, ale tych środków w tym roku również na pozostałe zadania w zakresie usuwania skutków na drogach pieniędzy z MSWiA nie zabraknie. Od trzech lat mamy wyjątkowe lata. W zeszłym roku środków mieliśmy 37 mln złotych. To było o całe 20 mln złotych więcej niż w roku 2016 i o kolejne miliony złotych więcej niż w latach ubiegłych. Te trzy lata są rekordowe, jeśli chodzi o ilości środków z rezerwy celowej nr 4 MSWiA. Na ten moment to jest ponad 45 mln złotych, czyli o 8 mln złotych więcej niż w ubiegłym roku – podkreślił wojewoda Przemysław Czarnek.
 
Z dofinansowania skorzysta 48 samorządów województwa lubelskiego. Na liście dofinansowania znalazły się gminy: Batorz, Biszcza, Borki, Bychawa, Chodel, Dołhobyczów, Dzwola, Dzierzkowice, Fajsławice, Frampol, Garbów, Godziszów, Goraj, Horodło, Jastków, Józefów nad Wisłą, Kamionka, Kazimierz Dolny, Komarów- Osada, Końskowola, Krynice, Krzczonów, Kurów, Leśniowice, Modliborzyce, Nałęczów, Niemce, Rachanie, Rudnik, Rybczewice, Stary Zamość, Strzyżewice, Sułów, Szastarka, Telatyn, gmina i miasto Tomaszów Lubelski, Trzeszczany, Turobin, Wąwolnica Wilkołaz, Wilków, Zakrzówek oraz powiaty: biłgorajski, kraśnicki, lubelski, opolski oraz zamojski.
 
Łącznie jednostki samorządu terytorialnego otrzymały: 24 675 000,00 zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych (3 powiaty i 21 gmin), 13 422 816,00 zł na ochronę  wąwozów lessowych przed erozją (3 powiaty oraz 29 gmin) i 7 587 000,00 zł na likwidację osuwisk (gmina i powiat).
 
- Radość nasza jest ogromna widząc uśmiechy na państwa ustach. Często słyszę, że takich pieniędzy nie mieliście. Gratulujemy, życząc, aby te pieniądze były jak najlepiej spożytkowane. Byście uruchomili wszystkie procedury,  aby te rzeczy, którym te pieniądze będą służyć, jak najszybciej były zrealizowane – dodała wicemarszałek Mazurek. 
 
W poprzednich latach dotacje przyznane jednostkom samorządu terytorialnego województwa lubelskiego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych wyniosły: w 2013 roku 7,6 mln zł, w 2014 - 8,5 mln zł,  w 2015 - 12 mln zł,  w 2016 - 7,5 mln zł,  w 2017 - 12 mln zł,  a w 2018 - 37,1 mln zł.