Wideokonferencja poświęcona skutkom niekorzystnych zjawisk atmosferycznych

16.04.2018

Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk wziął udział w wideokonferencji poświęconej skutkom niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w rolnictwie. Uczestniczyli w niej wojewodowie, dyrektorzy wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz dyrektorzy wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego z terenu całej Polski. Spotkanie prowadził podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski.
 
Wideokonferencja odbyła się w ramach posiedzenia Grupy Zadaniowej ds. monitoringu występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących strat w rolnictwie. Grupa powołana została w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
Na terenie województwa lubelskiego w chwili obecnej nie występują zagrożenia dla plonowania roślin rolniczych.
 
***
 
Dotychczasowy przebieg pogody nie generuje zagrożeń plonowania ozimin i roślin jarych. Ewentualne wystąpienie przymrozków groźne jest głównie dla nowych zasiewów mieszanek łąkowych. Pozostałe rośliny np. kukurydza, buraki zwykle, czy niektóre bobowate, reagują zwykle zahamowaniem wzrostu na wystąpienie niskich temperatur. Jak wskazują wynika badań przeprowadzonych przez LODR w Końskowoli nie ma na chwile obecna powodów do zmartwień w związku z przezimowaniem zbóż i rzepaku. Spadki temperatur, które miały miejsce na przełomie lutego i marca nie wpłynęły znacznie na kondycji roślin