Województwo lubelskie numerem jeden w Polsce pod względem wypłat 500+

12.08.2019

Jak poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, do końca lipca świadczenie „500+” otrzymało w całej Polsce już 1,084 mln dzieci na kwotę 540 mln zł. Najwięcej wypłat w stosunku do złożonych wniosków zanotowano w tym okresie w woj. lubelskim (56 proc.), świętokrzyskim (50 proc.) i pomorskim (49 proc.).
 
Dziękuję wszystkim samorządowcom za dobrą współpracę i sprawne działanie przy realizacji programu. To bardzo ważne dla rodzin, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, a także przed zbliżającym się rokiem szkolnym – podkreśla wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
W skali całego kraju już prawie wszystkie gminy wypłacają świadczenia. Do tej pory rodzice złożyli już ponad 2,67 mln wniosków w ramach programu „Rodzina 500+”. I chociaż samorządy mają zgodnie z przepisami 3 miesiące na rozpatrzenie wniosku, to dotychczasowa praktyka pokazuje, że robią to znacznie szybciej. Od 1 do 31 lipca w stosunku do 58 proc. złożonych wniosków została wydana w gminie informacja o przyznaniu świadczenia. – Dziękuję tym samorządom, które odpowiedziały na mój apel o zwiększenie częstotliwości wypłat do kilku w miesiącu – powiedziała minister Borys-Szopa. 
 
Minister zaznacza również, że po pierwszym miesiącu, kiedy wnioski o „500+” można było składać jedynie online, „możemy śmiało powiedzieć, że budujemy z polskimi rodzinami Polskę cyfrową”. Złożono już ponad 2,67 mln wniosków „500+” online, co stanowi już ponad 60 proc. szacowanej liczby rodzin, która zostanie objęta programem od lipca 2019 r. (4,4 mln). Najwięcej wniosków online złożono w woj. mazowieckim (ponad 437 tys.), śląskim (356,8 tys.) oraz wielkopolskim (ponad 261,9 tys.).Pamiętajmy, że kto złoży wniosek do końca września, ma gwarancję, że świadczenie otrzyma z wyrównaniem od lipca.
 
Polacy chętnie wnioskują online również o świadczenie „Dobry start”. Do tej pory złożono już ponad 1,68 mln wniosków o to świadczenie. Najwięcej złożono w woj. mazowieckim (ponad 258,5 tys.) oraz śląskim (ponad 234 tys.).Uwaga, od sierpnia weszły w życie zmiany rozszerzające krąg osób, które skorzystać mogą z tego świadczenia. Od teraz to także uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych.
 
Źródło: MRPiPS