Wojewoda apeluje o wymianę dowodów osobistych

10.01.2018

W 2017 r. ważność dowodu osobistego skończyła się aż 4 mln 729 tys. Polaków. Prawie 870 tys. tych osób, którym w 2017 r. upłynął 10-letni okres ważności dowodu osobistego, nadal nie odebrało nowego dowodu. Na samym Mazowszu to 120 tys. osób.Natomiast w województwie lubelskim to ponad 57 tys. osób.
 
Z kolei w pierwszym kwartale 2018 r. upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób. Na przykład w samym styczniu br. to prawie 63 tys. osób na Mazowszu, 55 tys. na Śląsku, 50 tys. w Wielkopolsce czy blisko 25 tys. na Lubelszczyźnie.
 
Jest to związane z tzw. „górką dowodową”, która miała miejsce w 2007 r. Utrata ważności starych, książeczkowych dowodów osobistych (od 1 stycznia 2008 r.) spowodowała, że znaczna liczba dowodów osobistych wydana została dopiero z końcem 2007 r. lub początkiem 2018 r.
 
Temat jest niezwykle ważny i dotyczy bardzo wielu osób, również w woj. lubelskim. Stąd apel o wojewody do mieszkańców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku do właściwego urzędu gminy lub miasta o wydanie nowego dowodu.
 
Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa, m.in. w kontaktach z urzędem – podkreśla Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. – Taki dokument jest bezużyteczny w obrocie prawnym, ponieważ nie można się nim dłużej posługiwać. Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie czy na poczcie. W kwestiach wymagających weryfikacji tożsamości, możemy mieć problem z uzyskaniem kredytu bankowego czy z dokonaniem zakupu ratalnego.