Wojewoda Czarnek na Narodowym Czytaniu „Wesela”

02.09.2017

Do Lublinian odbywających zakupy w galerii handlowej „Olimp” wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek i lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk zwrócili się w ramach Narodowego Czytania „Wesela”. Trwającą trzy godziny prezentację obszernych fragmentów dramatu z podziałem na role przygotowało kuratorium oraz Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublinie.
 
„Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym przez wojewodę. – Wesele to jedna z najlepszych rzeczy, jakie trafiły się nam, jeśli chodzi o naszą narodową literaturę klasyczną. To jest moment kiedy można ją upowszechniać – zaznaczył wojewoda w wypowiedzi dla mediów.
 
– Mimo upływu czasu zauważamy, że są to słowa ciągle dla nas ważne, z których w dalszym ciągu powinniśmy wyciągać wnioski – podkreśliła z kolei kurator Misiuk.
 
Szósta edycja Narodowego Czytania odbyła się w całej Polsce. W wydarzeniu zaaranżowanym w chętnie odwiedzanym przez Lublinian miejscu obok wojewody pojawili się: przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, służb mundurowych, kuratorium, pedagodzy, a także profesjonalni aktorzy. Wyspiańskiego czytano także w wielu innych miejscach miasta. W skansenie, ogrodzie botanicznym, bibliotece i na schodach ratusza.
 
Jak ocenia historyk teatru Rafał Węgrzyniak w rozmowie z Polskim Radiem „16 marca 1901 r. Wyspiański postawił przed całą generacją zasadnicze pytanie, czy jest zdolna do walki o odzyskanie niepodległości. Ocenił zdolność dwóch najważniejszych klas - inteligencji i chłopstwa - do stworzenia nowoczesnego narodu, do współdziałania w ramach państwa, które powinno powstać”.
 
"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego do dziś doczekało się 120 wydań, zostało przetłumaczone na 10 języków. Decyzję o tym, że to właśnie ten dramat będzie czytany przez Polaków na całym świecie podjęli sami Polacy w plebiscycie.
 
***
 
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.