Wojewoda Czarnek przekazał pierwsze środki gminie Wojciechów

22.05.2019

W niespełna dobę po przejściu trąby powietrznej w gminie Wojciechów wojewoda lubelski Przemysław Czarnek przekazał na konto urzędu gminy pierwsze pieniądze na wsparcie dla poszkodowanych. Na początek kwota 192 tys. zł trafi do 32 rodzin, którym żywioł odebrał dobytek. Środki wśród mieszkańców będzie teraz rozdysponowywał wójt.
 
Jeśli chodzi o kolejną pomoc, to będziemy szacować straty w gospodarstwach rolnych, w uprawach, w budynkach gospodarczych i będziemy przekazywać Panu Premierowi oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji informacje i wnioski o uruchomienie dalszej pomocy jeśli taka będzie potrzebna, a wydaje się że będzie – powiedział Przemysław Czarnek.
 
Na chwilę obecną jest 90 budynków uszkodzonych w różnym stopniu, z czego 29 mieszkalnych. Wszystkie nadają się do zamieszkania jak usłyszałem od Inspektora Nadzoru Budowlanego, wszystkie są zabezpieczone. Na miejscu pracuje 60 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, kilkudziesięciu a w niektórych momentach ponad 100 strażaków. Prąd w 95% ma być dzisiaj przywrócony, co najważniejsze pracują prężnie pracownicy firm ubezpieczeniowych, w tym PZU, które postawiło mobilny punkt obsługi i jak słyszę od mieszkańców ustały problemy, które mi wczoraj na gorąco zgłaszano, z kontaktami z innymi ubezpieczycielami więc to wszystko idzie w dobrym kierunku - mówił wojewoda Czarnek.