Wojewoda Czarnek w Radiu Lublin: Nie ma rozwoju bez porządnych dróg

11.09.2019

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek był dziś gościem red. Tomasza Nieśpiała w porannym programie Polskiego Radia Lublin. Rozmowa dotyczyła m.in. dofinansowania rządu do budowy dróg lokalnych w naszym województwie.
 
Zobacz wideo z rozmowy https://www.facebook.com/RadioLublin/videos/1160079634379719/UzpfSTIzMTk...
 
Wywiad rozpoczął się od tematu przeznaczenia przez rząd prawie 500 milionów złotych na drogi lokalne w naszym województwie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Dzisiaj pieniądze zostaną przekazane samorządom w powiecie kraśnickim.
 
- Wczoraj byliśmy w Łukowie. Powiat łukowski jest rekordzistą jeśli chodzi o ilość złożonych wniosków i uzyskanego dofinansowania. To 34,5 miliona złotych, a 47 mln zł w całym powiecie łukowskim dla wszystkich samorządów. Dzisiaj Kraśnik - 7 milionów 600 tysięcy dofinansowania na bardzo długą, 10-kilometrową drogę powiatową. I 10 milionów 900 tysięcy złotych dla gmin powiatu kraśnickiego. Razem 18 i pół miliona złotych. To są środki, które nigdy w takiej ilości do samorządów nie trafiały. –powiedział wojewoda.
 
W skali kraju pula całego Funduszu Dróg Samorządowych wynosi 36 miliardów złotych. Ma ona trafić do samorządów w ciągu 10 lat.
 
Nie ma rozwoju gminy i nie ma rozwoju powiatu bez porządnych dróg. Jedna z dróg otwieranych w powiecie włodawskim, 4-kilometrowa droga powiatowa została dofinansowana w dużej części właśnie z funduszu i prowadzi do dużego tartaku i zakładu produkcji drzewnej, w którym zatrudnionych jest mnóstwo ludzi. Tam TiR-y nie mogły już dojechać, żeby odbierać ładunki na Europę, a teraz dojeżdżają swobodnie. To są właśnie te impulsy rozwojowe, ale jednocześnie proszę zwrócić uwagę, że dzięki temu korzystają polskie rodzime firmy, tutaj z województwa lubelskiego – podkreślił Czarnek.
 
Kolejnym tematem było podniesienie płacy minimalnej od nowego roku, która ma wynosić 2600 złotych brutto. Wojewoda zapewniał, że kraj będzie na te wydatki stać, dzięki obecnemu rozwojowi gospodarki.
 
- Gospodarka w Polsce rozwija się znakomicie, dzięki odpowiedniej polityce finansowej i gospodarczej. Pieniędzy na rynku jest znacząco więcej, choćby z programów rodzinnych i społecznych. Te pieniądze nie wyciekają za granicę, ani do mafii ani do złodziei, tylko są u nas na rynku i tutaj pracują. I rzeczywiście napędzają koniunkturę, a jednocześnie proszę zwrócić uwagę, że jest cały pakiet skierowany do przedsiębiorców. To zapowiedz wprowadzenia ZUS-u proporcjonalnego do dochodów, to jest coś, na co przedsiębiorcy czekali od dawna – powiedział wojewoda Czarnek.