Wojewoda dał dyplomy samorządowcom broniącym rodziny (wideo)

16.05.2019

Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli samorządów województwa lubelskiego. Wśród gości znaleźli się m.in. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, członek zarządu województwa lubelskiego Sebastian Trojak oraz wiceprzewodniczący sejmiku Mieczysław Ryba, który był również jednym z prelegentów konferencji.
 
– W Ewangelii jest takie bardzo ważne zdanie: „dla przyszłości wszelkich społeczności i wspólnot najważniejsza jest jedność”. Jedność to trwałość. Trudno sobie wyobrazić jedność wspólnoty bez jej trwałości. Jeżeli chcemy, żeby wspólnota, która ma na imię naród polski, wspólnota jaką jest państwo polskie, a której podstawą zawsze była, jest i będzie rodzina, była jednością a zatem była trwała, to troska o rodzinę jest troską podstawową, absolutnie elementarną– powiedział na wstępie swojej wypowiedzi Przemysław Czarnek.
 
Wojewoda podkreślił wagę instytucji rodziny z jednoczesnym zaakcentowaniem ochrony prawnej zagwarantowanej przez polskiego ustawodawcę. – W artykule 18 Konstytucji RP mamy przepis, który może być wzorcem tego rodzaju przepisów stojących na straży rodziny dla całego świata. Śmiem twierdzić, że jest to jedno z niewielu państw na świecie, które tego rodzaju przepis posiada. Warto ten przepis czytać wielokrotnie i zastanawiać się nad jego treścią. Przepis art. 18 brzmi następująco: „małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo, rodzicielstwo znajdują się pod ochroną prawną Rzeczypospolitej Polskiej”- powiedział Czarnek.
 
Wideo z wsytąpienia wojewody 
https://www.facebook.com/przemyslawczarnek/videos/463503207732349/
https://www.youtube.com/watch?v=2SVRUOHeEKU&t=67s
 
Po swoim wystąpieniu wojewoda Czarnek odznaczył samorządy medalem wojewody lubelskiego za podjęte działania w celu ochrony instytucji rodziny  przed zagrożeniami ze strony destrukcyjnych ideologii, poprzez włączenie się w akcję  „Samorząd wolny od ideologii LGBT”,  kultywowanie myśli Św. Papieża Jana Pawła II wzywającego do „przeciwstawienia się wszystkiemu,  co uwłacza ludzkiej godności  i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa”  oraz do promowania cywilizacji życia, wbrew szerzącej się kulturze śmierci, stanowiącego  jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego świata
 
Wideo z wręczenia dyplomów 
https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/291152438428669/
 
Wśród odznaczonych samorządów znalazły się: Sejmik Województwa Lubelskiego, Powiat Świdnicki, Powiat Rycki, Miasto Świdnik, Miasto Ostrów Lubelski, Miasto Urzędów, Gmina Mełgiew, Gmina Zakrzówek i Gmina Wilkołaz.
 
W ramach spotkania miał również miejsce występ zespołu dziecięcego Pierwsze Skrzypce z Lubelskiej Szkoły Suzuki, ponadto przedstawione zostały komunikaty organizacji pozarządowych wspierających funkcjonowanie rodziny, tj. tato.net, Związek Dużych Rodzin oraz Ordo Iuris.