Wojewoda gościem programu „Tu i teraz- widzę, słucham, pytam”

09.09.2019

W programie TVP 3 Lublin „Tu i teraz- widzę, słucham, pytam” gośćmi byli wicepremier Jacek Sasin, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej  Krzysztof Michałkiewicz, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, wicemarszałek województwa lubelskiego Dariusz Stefaniuk, a także młodzi przedstawiciele forum Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele Stowarzyszenia Koliber w Lublinie oraz przedstawiciele stowarzyszenia  Wolna Lubelszczyzna.
 
Tematem programu były cztery lata dobrej zmianyi efekty rządów Prawa i Sprawiedliwości. Przykłady tego przedstawił Jacek Sasin. - Udało się zacząć duże inwestycje, które tutaj były niezwykle potrzebne i oczekiwane, przede wszystkim infrastruktura drogowa – mówił Jacek Sasin. Wspomniał również o środkach, które rząd planuje przeznaczyć na rewitalizację dróg lokalnych.
 
Wojewoda mówił o przekazanych kwotach dla gmin na rozbudowę dróg. – W powiecie lubartowskim jest jeszcze 130 kilometrów dróg polnych, więc ta potrzeba inwestowania w drogi lokalne jest przeogromna. Teraz rzeczywiście w tym roku Fundusz Dróg Samorządowych to w województwie lubelskim, w tym rozdaniu obecnym, ponad 480 milionów złotych. A ze środkami, które przekazaliśmy na wiosnę to jest łącznie 560 milionów złotych – mówił wojewoda Czarnek.
 
Następnie rozmawiano o obniżkach podatków PIT z 18% do 17%, zerowy PIT dla młodych, podatku CIT do 9%. – Poprawa jakości życia ludności w województwie lubelskim jest przeogromna, dzięki programom społeczno-gospodarczym, a jednocześnie wszystkie inne programy i reformy prowadzone przez rząd, spowodowały, że jako pierwsi jesteśmy w stanie zaproponować budżet zrównoważony, bez deficytu po raz pierwszy od 30 lat – mówił wojewoda Czarnek.
 
Poruszony został także temat utworzenia nowych województw. Na koniec padły pytania o reformę sądownictwa i o ideę zrównoważonego rozwoju.