Wojewoda lubelski o COZL: „Marszałek stracił nerwy” (wideo)

27.09.2017

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbył się dziś briefing prasowy, na którym wojewoda lubelski Przemysław Czarnek skomentował sytuację w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oraz przypomniał najważniejsze zmiany dotyczące sieci szpitali w województwie lubelskim, która rozpocznie funkcjonowanie 1 października br. Komentarze wojewody do sprawy COZL można znaleźć także w programach publicystycznych TVP 3 Lublin i Polskiego Radia Lublin
 
https://radio.lublin.pl/news/przemyslaw-czarnek-walczymy-aby-cozl-dziala...
 
http://lublin.tvp.pl/34184366/28-wrzesnia-2017
 
 
Wojewoda przypomniał główne założenia reformy służby zdrowia. Podkreślił, że szpitale, które miały kontrakt z NFZ w 2015 r. będą otrzymywały pieniądze na świadczenia na poziomie nie mniejszym niż wówczas. – W wielu przypadkach to finansowanie będzie o wiele większe – zaznaczył wojewoda lubelski. – Ważnym elementem całej reformy jest też zmiana sposobu funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki medycznej. Reorganizacja spowoduje, że na terenie woj. lubelskiego będzie jedno miejsce więcej i placówki będą się znajdowały przy Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Zamysł jest taki żeby odciążyć SOR-y.
 
Wojewoda odniósł się też do ostatnich wypowiedzi marszałka woj. lubelskiego Sławomira Sosnowskiego dotyczących sytuacji w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
 
– Dzięki temu, że wprowadza się sieć szpitali i onkologia kliniczna jest w tej sieci, COZL otrzymuje w stosunku do 2015 r. kilkanaście milionów złotych więcej – podkreślił Przemysław Czarnek. – Z informacji uzyskanych w NFZ wiem też, że centrum dostało już 1,2 mln zł za nadwykonania, a kolejne kilka milionów czeka na decyzję w Warszawie, więc liczba środków płynących z budżetu państwa do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest znacząco wyższa niż w 2015 r. Pan marszałek Sosnowski stracił nerwy, widać przygniata go ciężar odpowiedzialności, tyle, że powinien wyciągać konsekwencje wobec siebie a nie obrzucać kogoś kalumniami i cały czas kłamać. To co słyszymy z ust pana marszałka Sosnowskiego i dyrektora COZL to są kłamstwa i wypowiedzi wzajemnie wykluczające się.
 
Wojewoda nawiązał tym samym do słów marszałka wypowiedzianych na spotkaniu z pracownikami COZL, które odbyło się 22 września. – Pan marszałek stwierdził, że samorząd świetnie sobie radzi z COZL, więc można go zapytać jak to się ma do wypowiedzi dyrektora COZL z poprzedniego poniedziałku z Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, cytuję wprost, że „sytuacja szpitala dramatycznie się pogarsza, zanotowano już ponad 18 mln zł straty. W maju 2017 r. zastano niekorzystaną sytuację, nie było już wykonawcy na budowie co pozostawiło samorząd w bardzo trudnej sytuacji”. Czy w takim razie samorząd woj. lubelskiego radzi sobie świetnie, czy też mamy dramatyczną sytuację potwierdzaną przez dyrektora na posiedzeniu zespołu stałego WRDS? – dopytywał wojewoda Czarnek.
 
Wojewoda odniósł się też do zarzutów marszałka w kwestii finansowania centrum. – Nie kto inny jak wojewoda zbiegał o kontraktowanie oddziałów, choć nie jest organem prowadzącym. Nie słyszałem natomiast o zabiegach marszałka województwa lubelskiego. Efektem moich zabiegów było rozpisanie konkursu na oddział hematologii, na wiosnę tego roku. Niestety COZL złożyło ofertę gorszą od PSK. Chcę jednak powiedzieć, że w najbliższym czasie ogłoszone będą dodatkowe konkursy na niektóre oddziały, które nie są kontraktowane w NFZ. Chodzi m.in. o hematologię i ginekologię położniczą – zapewnił Przemysław Czarnek.
 
Zdaniem wojewody sytuację w COZL mogłoby uzdrowić przekazanie tej placówki przez marszałka Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie.
 
                                                                           ***
 
Zobacz relację z briefingu wojewody na  https://www.youtube.com/watch?v=CnJwz0d3EH8
 
Fot. Weronika Pawlak, Polskie Radio Lublin