Wojewoda na miesięcznicy katastrofy smoleńskiej

10.10.2017

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wziął udział w 90. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej, by upamiętnić ofiary tej tragedii, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię oraz pochodzącego z Lubelszczyzny posła Edwarda Wojtasa.
 
Obchody rozpoczęły się mszą św. odprawioną w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Następnie uczestnicy przeszli w Marszu Pamięci pod Pałac Prezydencki, gdzie złożyli kwiaty. Odegrano hymn narodowy i odmówiono modlitwę, a także złożono kwiaty i zapalono znicze.
 
Podczas uroczystości głos zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. – Jak państwo wiecie, przemawiam tu od wielu lat i zawsze gdy mówiłem o naszych celach i nadziejach, mówiłem szczerze i z przekonaniem, że te dobre dni przyjdą. Dziś mogę powiedzieć, że to przekonanie jest jeszcze mocniejsze. Dziś mamy już, jako Polska, jako Ojczyzna, bardzo wiele sukcesów i zbliżamy się jednocześnie do tego momentu, kiedy cele tych marszów zostaną zrealizowane. Upamiętnimy tych, którzy zginęli. Ten czas przyjdzie już niedługo – zaznaczył Jarosław Kaczyński.
 
W obchodach miesięcznicy smoleńskiej wzięli udział m.in. premier Beata Szydło, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz członkowie rządu – szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, a także szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.
 
Podczas miesięcznicy w Warszawie wojewoda Czarnek spotkał się z członkami i sympatykami Klubu Gazety Polskiej z Biłgoraja, którzy przyjechali w kilkunastoosobowej grupie, żeby również uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej.