Wojewoda ostrzega przed czadem. „Zabija najsprytniej i najciszej” (wideo)

07.11.2018

Zagrożeniom związanym z emisją tlenku węgla oraz korzyściom, jakie niesie montaż i właściwa eksploatacja czujek dymu w mieszkaniach, poświęcona była konferencja prasowa, która odbyła się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
 
Uczestnikami spotkania byli wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Grzegorz Alinowski, lubelski wojewódzki inspektor ochrony środowiska Leszek Żelazny a także zastępca prezesa Zarządu Spółdzielni Pracy Kominiarzy w Lublinie Piotr Szacmajer.
 
Wideo z konferencji
https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/519545298539340/
 
- Dzisiejszym spotkaniem inaugurujemy coroczną akcję profilaktyczno-informacyjną nt. oddziaływania tlenku węgla (czadu) na organizm ludzki. Akcja jest spowodowana tym, że cały czas mamy do czynienia niestety z ofiarami śmiertelnymi podczas zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla do środowiska, szczególnie w środowiskach domowych. Emisja odbywa się szczególnie w przypadkach niesprawnej instalacji wentylacyjnej, kominowej, niesprawnych urządzeń grzewczych czy stosowania nieprawidłowych materiałów do stosowania w ogrzewnictwie – zaznaczył  komendant wojewódzki PSP st. bryg. Grzegorz Alinowski.
 
- Po konferencji takiej jak ta, rok temu, kupiłem czujkę czadu. Trzy tygodnie temu usłyszeliśmy w domu dziwny dźwięk. Po czwartym sygnale zorientowałem się, że to może być czujka. Wskazywała już poziom 204 czy 206. Wszystkich ewakuowaliśmy na zewnątrz. Przyjechała Straż Pożarna, zrobiła pomiary. Nic się nie stało, tylko dlatego, że ta czujka była. To jest kwestia przemówienia do świadomości wszystkich. Do mojej świadomości przemówiło i zadziałało w praktyce. Tego kompletnie nie czuć, człowiek czuje się słabiej. Czad zabija najsprytniej i najciszej – mówił wojewoda Przemysław Czarnek.
 
W ubiegłym roku tlenkiem węgla w całym kraju zatruło się 2500 osób, w województwie lubelskim 116.  Skala problemu jest ogromna. W całym kraju śmierć poniosło 71 osób,  z czego dwie w województwie lubelskim.
 
Nawet przy sprawnej instalacji grzewczej  może dojść do uwolnienia się produktów spalania w tym tlenku węgla do atmosfery wewnątrz domu. Wtedy jedynym elementem wyposażenia domu, który może ostrzec przed czadem jest czujka, którą zalecamy do montowania w każdym gospodarstwie domowym, które ma urządzenia grzewcze, a których działanie polega na spalaniu różnych materiałów. Czujki montuje się w miejscach, w których może być wykryty tlenek węgla. Zasilanie jest bateryjne. Są one dostępne w większości marketów budowlanych – podkreślił komendant Alinowski.
 
Od początku sezonu grzewczego w tym roku z powodu działania czadu Państwowa Straż Pożarna interweniowała na terenie woj. lubelskiego już 20 razy. Poszkodowanych zostało 7 osób.
 
 
                                                                                           ***
 
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla.